گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 عصر با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

 گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

عدم سوء پیشینهنحوه دریافت گواهی سوء پیشینه

وقتی موضوع استخدام و شروع کار در یک کارخانه ، شرکت ، مؤسسه ، سازمان یا اداره پیش می آید معمولاً یکی از مدارکی که از طرف داوطلب استخدام باید به نهاد مورد نظر ارائه شود ، گواهی عدم سوء پیشینه است.

منظور از «سوء پیشینه» ، داشتن هر گونه سابقه کیفری و مجرمانه است. به عنوان مثال فردی که در گذشته ، مرتکب سرقت ، جعل ، قاچاق ، اعتیاد ، رابطه نامشروع و …. شده باشد ، نمیتواند براحتی گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کند. زیرا وقتی به گذشته وی مراجعه میشود ، اینکونه جرایم کیفری ، در سوابق وی قابل مشاهده خواهد بود.

بنابراین هر گاه میگوییم فردی «گواهی عدم سوء پیشینه» دریافت کرده است ، بدین معنا است که دارنده این گواهی ، هیچگونه سابقه موثر کیفری ندارد.

مطلب مفید | وکیل کیفری

چنانچه شخصی در گذشته ، مرتکب یک جرم خاص شده که قانون برای آن مجازات تعیین کرده ، ممکن است سابقه کیفری وی در پیشینه‌اش درج شود.

ملاحظه میکنید که مدیران و کارفرمایان و صاحبان شرکتها و مراکز اقتصادی و تجاری و … حق دارند از داوطلبان استخدام در محیط فعالیت ، گواهی عدم سوء پیشینه دریافت و مطالبه نمایند.

گواهی عدم سوء پیشینه ، برگه ای است که در آن ، موارد جرائم موثر کیفری و یا عدم پیشینه جرم فرد درج میگردد.

معیارهای داشتن سوء پیشینه در قانون

معمولاً در گواهی عدم سوء پیشینه ، همه موارد جرم ذکر نمیشود. بلکه آن دسته از جرایم در گواهی درج میشود که به آنها جرایم موثر کیفری یا پیشینه موثر کیفری گفته میشود.

مطلب مفید | وکیل دیه در تهران

قانونگذار در ماده 25 قانون مجازات اسلامی ، تعدادی از محکومیت ها را مورد اشاره قرار داده و مقرر نموده در صورت محکومیت قطعی ، فرد محکوم برای سال های مشخصی ، از برخی حقوق اجتماعی محروم خواهد کرد. محکومیت به مجازات شلاق حدی ، نفی بلد و حبس درجه پنج ، از جمله محکومیت های ماده 25 قانون مجازات اسلامی می باشند.

ماده 25 قانون مجازات اسلامی

محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف- هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی

ب- سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
پ- دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

الف) تبصره 1- در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات

ب) تبصره 2- در مورد جرائم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.

پ) تبصره 3- در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدتهای فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌گردد.

مطلب مفید | مشاوره با وکیل کیفری

گواهی عدم سوء پیشینه کیفرینکته : در گواهی عدم سو پیشینه تنها جرایم و محکومیت‌های کیفری موثر منعکس می‌شوند و تمامی جرایم در آن درج نمی‌شود.

نحوه دریافت یا استعلام گواهی عدم سوء پیشینه

برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه ، میتوان از دو طریق اقدام نمود. روش حضوری و اینترنتی .

مراجعه حضوری یا آنلاین در اشکال زیر اتفاق می افتد :

 1. حضور در دفتر خدمات قضایی یا دفتر پلیس + ۱۰.
 2. دریافت گواهی عدم سو پیشینه از طریق سامانه ثنا(پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور، متقاضیان وارد سامانه عدل ایران می‌شوند و با کلیک بر روی گزینه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، باید ثبت درخواست جدید را انتخاب کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند).

درج سابقه کیفری در گواهی عدم سوء پیشینه

در برگه سوء پیشینه ، سابقه کیفری افراد درج می‌شود. وقتی عبارت «سابقه کیفری» در برگه پیشینه کیفری درج میشود به معنای وجود یک یا چند سابقه‌ ارتکاب جرم است.

ارتکاب کدام جرایم مشمول سوء پیشینه کیفری است؟

 • جرایم مستوجب قصاص شامل قتل و قاچاق مواد مخدر .
 • جرایم مستوجب حبس ابد شامل سرقت حدی برای بار سوم.
 • جرایم مستوجب قطع عضو شامل سرقت حدی برای بار اول و دوم.
 • جرایمی که مستوجب قصاص عضو هستند شامل ارتکاب به جرمی که مستوجب قطع عضو فرد دیگری می‌شود هستند.
 • جرایم مستوجب نفی بلد شامل محاربه.
 • جرایم مستوجب حبس (حبس تا درجه پنج) شامل آدم‌ربایی.
 • جرایم مستوجب شلاق حدی شامل زنا و شرب‌ خمر.

پاک شدن سوء پیشینه کیفری

باید دانست سوابق و یشینه کیفری افراد فقط برای یک دوره محاسبه میشوند. لذا بعد از دوره مورد نظر سوایق پاک خواهند شد.

با توجه به طبقه بندی جرایم ، مدت زمان پاک شدن سوء پیشینه افراد ، متفاوت است. بعد از گذشت مدت زمان مشخصی (هفت سال، سه سال، دو سال)، سوء سابقه کیفری از بین می‌رود و پیشینه متهم پاک می‌شود.

مطلب مفید | انتقال مال غیر

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

 • برای درخواست گواهی، باید
 • اصل و کپی شناسنامه تمامی صفحات
 • اصل و کپی کارت ملی
 • یک قطعه عکس سه در چهار متقاضی
 • کدپستی ده رقمی و نشانی دقیق پستی
 • معرفی نامه از محل کار

حذف گواهی عدم سوء پیشینه از مجوز شروع کسب ‌و کار

بر اساس اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی، با توجه به مصوبه هیات مقررات ‌زدایی بهبود محیط کسب‌ و کار، شرط ارائه گواهی سوء پیشینه، در رابطه با بیش از 90 درصد مجوزهای کسب و کار، حذف شده است.

مطلب مفید | اثبات مالکیت در املاک دارای سابقه ثبتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up