اثبات حق ارتفاق

اثبات حق ارتفاق – یکی از حقوق تصریح شده در قوانین و از جمله قانون مدنی، حق ارتفاق است. حق ارتفاق حقی است که به واسطه مالکیت ایجاد می شود. به این اعتبار که مالک یک ملک می تواند به دلایل کاملاً موجه و منطبق با موازین قانونی، وارد ملک دیگری شود بدون اینکه نیاز باشد بطور مرتب از وی اجازه ورود بگیرد. حق عبور از پشت بام دیگران در برخی مناطق روستایی نمونه ای از حق ارتفاق است که ناشی از طبیعت منطقه است.

حق ارتفاق

حق ارتفاق

حق ارتفاق چگونه ایجاد می شود؟

معمولاً حق ارتفاق به دلیل طبیعت، ساختار و شکل برخی مناطق خاص بوجود می آید. به عنوان مثال در برخی مناطق کوهستانی یا روستایی که خانه ها در شیب های تند قرار دارند. عبور و مرور افراد مستلزم عبور از املاک دیگران است. یعنی پشت بام ملک یک نفر به عنوان حیاط ملک مجاور ، محل رفت و آمد ساکنین ملک مجاور است.

در برخی محله های قدیمی به دلیل کمبود فضا، مراجعه به انبار یا محل هایی خاص از خانه، مستلزم عبور از مسیر ملک دیگران است. بنابراین در اینگونه موارد حقی برای افراد ایجاد می شود که به آن حق ارتفاق می گویند. حق ارتفاق نیز از شرایطی ناشی می شود که از این طریق برای مالکین بوجود می آید.

انعقاد قرارداد و حق ارتفاق

البته گاهی حق ارتفاق در اثر توافق میان افراد بوجود می آید. در این موارد نقش طبیعت و ساختار کمرنگ می شود. در حقیقت تمایل یک فرد و خواست وی عامل تعیین کننده در واگذاری حق ارتفاق به دیگری است که ممکن است در چارچوب قرارداد میان افراد بوجود آید.

حقوق ارتفاق در سند ملک

باید دانست که حق ارتفاق اگرچه برای یک نفر حقوقی را ایجاد می کند اما در عوض، استفاده از همان حقوق را برای شخص دیگر محدود می کند. از این رو در بیشتر موارد، حق ارتفاقی در سند ملک قید می شود تا از بروز اختلافات بعدی جلوگیری به عمل آید.

انتقال حق ارتفاق در قالب قرارداد

حق ارتفاق و قرارداد

حق ارتفاق و قرارداد

گاهی افراد ترجیح می دهند حق ارتفاق را میان خود در قالب یک قرارداد رسمیت بخشیده و قانونمند و محکم نمایند.

حقوق ارتفاقی در آپارتمان ها

در آپارتمان ها به دلیل وجود قانون تملک آپاتمان ها ، حق ارتفاق در سند مالکیت درج نمی گردد. بنابراین دعوای اثبات حق ارتفاق در آپارتمان ها قابل طرح نیست. این حقوق ناشی از وضعیت بنا است و نیازی به طرح اینگونه دعاوی در محاکم نیست.

شروع دعوای اثبات حق ارتفاق

گاهی مدعی دارنده حق ارتفاق که عموماً مدرکی در اختیار ندارد ، دعوای اثبات حق ارتفاق از ملک مجاور را در مرجع قضایی طرح می کند. وی حتی می تواند دعوای الزام مالک به ثبت آن در سند رسمی را نیز مطالبه نماید. در اینجا فرد مدعی، “خواهان” و مالک ملک دیگر، “خوانده” می باشد.

مرجع صالح به رسیدگی

دعاوی اثبات حق ارتفاق در دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مطرح می شود.

نحوه اجرای رای

احکامی که در مورد دعوای اثبات حق ارتفاق صادر می شود فاقد جنبه اجرایی بوده و جنبه اعلامی دارد. این حکم قدرت بیشتری را در مدعی یا خواهان ایجاد می کند. با توجه به اینکه حق ارتفاق در دادگاه به اثبات رسیده در این موارد صاحب حق ارتفاق به استناد این حکم می تواند دادخواست ثبت حق ارتفاق را مطرح کند تا با ثبت آن در سند به آن استحکام بیشتری ببخشد.

مستندات قانونی

در قانون مدنی از مواد ۹۳ تا ۱۰۸ در مورد حقوق ارتفاقی نکات مهمی مورد اشاره قرار گرفته است. در ساده ترین تعریف در ماده ۹۳ چنین آمده است: “ارتفاق حقی است برای شخص در ملک دیگری”.

ماده ۱۰۶ قانون مدنی تاکیدی بر اهمیت و استحکام حق ارتفاق است. در این ماده چنین آمده است:

“مالک ملکی که مورد حق الارتفاق غیر است، نمی تواند در ملک خود تصرفاتی کند که باعث تضییع یا تعطیل حق مزبور باشد مگر با اجزه صاب حق”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده + 2 =

فهرست
Call Now Button