تایید و اثبات وقوع بیع در دادگاه

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

تایید و اثبات وقوع بیع

در مورد اثبات و تایید بیع باید بیشتر بدانید

در مورد اثبات و تایید بیع باید بیشتر بدانید

آشنایی با روند تایید و اثبات وقوع بیع

در دنیای تجارت و اقتصاد ، یکی از مهم‌ترین عقود که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، عقد بیع یا همان خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول است. آشنایی با نحوه تایید و اثبات وقوع بیع در مراجع قضایی را می‌توان از پراهمیت‌ترین موضوعاتی دانست که طرفین هر معامله باید با آن آشنا باشد.

عقد بیع معمولاً به منظور انعقاد معامله بین دو فرد مختلف انجام می‌گیرد. در حین خرید و فروش مبایعه‌نامه بین دو فرد تنظیم می‌شود. این عقد مشخص می‌کند که از این پس خریدار به عنوان مالک دارایی اصلی شناخته می‌شود.

در شرایطی این امکان وجود دارد که طرفین مربوطه عقد مورد نظر را قبول نداشته باشند و در واقع، نسبت به انکار آن اقدام کنند. در چنین شرایطی ممکن است راهی مراجع قضایی شوند و طرح دعوا نمایند. اگر چنین شزایطی ایجاد شود ، جمع آوری مدارک لازم برای اثبات وقوع بیع اهمیت زیاد پیدا میکند.

با ما همراه باشید تا اطلاعات مناسب‌تری در این زمینه به شما ارائه کنیم.

مطلب مفید | تفاوت اثبات مالکیت با اثبات وقوع بیع

مدل‌های مختلف عقد بیع

 برای تایید و اثبات وقوع بیع باید با انواع مختلف عقد بیع آشنایی داشته باشید. این امر به شما کمک می‌‌کند تا بتوانید نوع عقد صورت گرفته را شناسایی کنید. شناسایی عقد مربوطه نیز اهمیت بسیار بالایی در زمینه رسیدگی به پرونده حقوقی شما دارد.

بیع نقد

همان‌ طور که از نام این نوع عقد می‌توان فهمید، بیع نقد عقدی است که فروشنده بلافاصله پس از فروش دارایی مورد نظر کل ارزش آن را به صورت نقد دریافت می‌کند. این نوع عقد در بازار کارایی بسیار بالایی دارد و به همین دلیل، همواره مورد توجه کاربران است.

بیع نسیه

برخلاف بیع نقد که کل ارزش مورد نظر فروشنده بلافاصله پس از فروش توسط خریدار پرداخت می‌شود، در بیع نسیه ارزش مورد نظر در بازه‌های زمانی مختلفی در اختیار فروشنده قرار می‎گیرد. در واقع، پرداخت کل ارزش دارایی به صورت یکباره نیست.

بیع سلم

این نوع عقد را می‌توان ترکیبی از بیع نقد و بیع نسیه دانست. در بیع سلم کل ارزش مورد نظر فروشنده توسط خریدار به صورت نقد به وی پرداخت می‌شود، اما برای انجام این کار فروشنده و خریدار باید یک زمان معین را تعیین کنند.

 عقد بیع در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد

عقد بیع در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد

چه زمانی به تایید و اثبات وقوع بیع نیاز داریم؟

عقد بیع می‌تواند به صورت شفاهی یا کتبی باشد. در صورتی که یکی از طرفین معامله با وجود داشتن عقد بیع مخالفت کند،‌ طرف مقابل می‌تواند با در دست داشتن مدارک لازم نسبت به تایید و اثبات وقوع بیع بپردازد. در واقع، با اثبات این امر، فروشنده یا خریدار موظف به انجام همان امری خواهند بود که در عقد مورد نظر ذکر شده است.

راهکارها و مدارک مورد نیاز برای تایید و اثبات وقوع بیع

گفتیم که برای تایید و اثبات وقوع بیع به برخی مدارک ویژه نیاز داریم. این مدارک مانند تمامی پرونده‌های حقوقی نقش بسیار مهمی را در زمینه اثبات و تأیید کردن وقوع بیع ایفا می‌کنند. به همین دلیل، آشنایی با همه آن‌ها کاملاً ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه به این مدارک اشاره می‌کنیم.

اقرار به وقوع بیع

در بعضی از موارد، یکی از افراد عملاً وجود داشتن بیع را به طور کامل انکار می‌کند. در چنین شرایطی، طرف مقابل باید با استفاده از دو شاهد عاقل و بالغ نسبت به ثابت کردن بیع مورد نظر بپردازد. به این امر اقرار به وقوع بیع گفته می‌شود. در واقع، از شهادت آن دو شاهد می‌توان به عنوان یک مدرک بسیار مهم بهره برد.

استفاده از سند مالکیت

اگر خرید انجام شده باشد و خریدار دارای سند مالکیت باشد، روند رسیدگی به پرونده تایید و اثبات وقوع بیع با سرعت بیش‌تری طی می‌شود؛ زیرا همان سند مالکیت را می‌توان به عنوان یک مدرک بسیار مناسب به دادگاه ارائه داد.

در بعضی از موارد، یکی از طرفین قرارداد، وجود سند مالکیت را به طور کامل نفی می‌کند یا می‌گوید که سند مربوطه یک سند جعلی است. با طرح این موضوع ، دادگاه موظف است که سند را به صورت کاملاً جزئی مورد بررسی قرار دهد تا جعلی بودن آن ثابت شود. در صورت اثبات این امر،‌ روند رسیدگی به پرونده مورد نظر خاتمه می‌یابد.

اگر به جای یک سند چندین سند وجود داشته باشند، دادگاه کلیه اسناد موجود را بررسی می‌کند و معمولاً‌ اولین سند را به عنوان سند رسمی در نظر می‌گیرد. با توجه به این موارد می‌توان گفت که یکی از بهترین روش‌های موجود برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی، بهره‌گیری از سند مالکیت است.

رسیدگی به  پرونده‌ اثبات بیع پیچیده است

رسیدگی به پرونده‌ اثبات بیع پیچیده است

سوگند

سوگند نیز یکی دیگر از راهکارهای موجود برای تایید و اثبات وقوع بیع محسوب می‌شود. این راهکار وقتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سایر موارد گفته شده امکان عملی شدن نداشته باشند و در واقع، چاره‌ای به جز سوگند وجود ندارد. به طبع، در این شرایط از طرف انکارکننده خواسته می‌شود تا عدم وجود عقد بیع را با سوگند انکار کند.

امارات یا قرائن

یکی دیگر از مواردی که باید حتماً در زمینه تایید و اثبات وقوع بیع به آن بپردازیم، امارات یا قرائن است. شاید بپرسید که منظور از این موارد چیست؟ باید گفت که امارات و قرائن کلیه مدارکی هستند که با ارائه کردن آن‌ها به دادگاه ممکن است تصمیم قاضی به طور کامل تغییر کند یا قاضی به شک بیفتد.

از جمله مهم‌ترین امارت و قرائن که می‌توان در این زمینه از آن‌ها بهره برد، صدا یا فیلم ضبط شده در هنگام انعقاد قرارداد بیع به صورت شفاهی و کتبی هستند. در این بین، کمک گرفتن از مؤسسات حقوقی معتبر مانند مجموعه ملکی اداری می‌تواند شما را از سردرگمی نجات دهد و زمینه احیای حق شما را فراهم سازد.

سخن پایانی

عقد بیع از جمله پرکاربردترین عقودی است که همه مردم از آن استفاده می‌کنند. این عقد مشخص می‌کند که یک معامله رسمی صورت گرفته است و خریدار مربوطه به عنوان صاحب دارایی مورد نظر شناخته می‌شود. این در حالی است که امکان انکار این معامله نیز وجود دارد.

در این شرایط، بهترین گزینه تایید و اثبات وقوع بیع است. در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستید یا قصد دارید از مشاوران حقوقی مجرب کمک بگیرید، تنها کافی است با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری در تماس باشید تا همکاران ما کلیه راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه کنند و بتوانید درک بهتری از وضعیت حقوقی خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up