تبدیل حکم تخریب به جریمه در کمیسیون ماده 100

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

تبدیل حکم تخریب به جریمه  در کمیسیون ماده 100

امکان تبدیل حکم تخریب به جریمه در کمیسیون ماده 100

کمیسیون ماده 100 شهرداری مهمترین سازوکار برای نظارت بر رعایت مقررات ساخت و ساز  در حوزه شهرها است . یعنی جلوگیری از هر نوع ساخت و ساز خلاف قانون

در همه شهرها ، شهرداری وظیفه صدور پروانه ساخت را بر عهده دارد ، از اینرو نظارت بر نحوه ساخت و ساز و رعایت مندرجات پروانه ساخت نیز باید از طریق همین نهاد انجام شود. لذا ماده 100 قانون شهرداری حیطه کار را مشخص و تعیین نموده است.

مطلب مفید | تخفیف جرایم در کمیسیون ماده 100

اعضای کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری عبارتند از : نماینده دادگستری ، نماینده اداره راه و شهرسازی و نماینده شهرداری .

کمیسیون ماده 100 به برخی تخلفات ساختمانی میپردازد. پس از بررسی تخلفات ساخت و ساز ، کمیسیون ماده 100 رای خود را صادر می کند. این رای ممکن است از جریمه تا تخریب کامل محل مسکونی ، متغیر باشد.

بدیهی است تخریب در مواردی صورت میگیرد که تخلف از نوع تخلفات اساسی باشد، حکم تخریب تمام یا بخشی از ساختمان صادر می شود. اگر تخلف صورت گرفته در ساخت بنا قابل چشم پوشی باشد، ممکن است حکم به پرداخت جریمه نقدی برای جلوگیری از حکم تخریب صادر شود.

 نحوه تبدیل رای تخریب به جریمه نقدی

برای آنکه امکان تبدیل رای تخریب به جریمه نقدی وجود داشته باشد ، نخست ضروری است اعتبار آرای صادر شده توسط کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری مورد بررسی قرار گیرد.

کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری یک مرجع شبه قضایی در شهرداری است. این کمیسیون به تخلفات مربوط به ساخت و ساز زمین های شهرداری رسیدگی می کند.

مطلب مفید | تخلیه به جهت تخریب و نوسازی

در ماده 100 قانون شهرداری ، انواع تخلفات مورد اشاره قرار گرفته و برای هر کدام ضمانت اجراهای قانونی پیش بینی شده است.

برای تبدیل رای تخریب به جریمه، باید به رای صادر شده توسط کمیسیون ماده 100 اعتراض کرد. رسیدگی به اعتراض اشخاص در مورد آرای صادر شده توسط کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری در صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار دارد.

نحوه اعتراض به رای تخریب کمیسیون ماده 100

برای اعتراض به رای کمیسیون ، مالک باید دادخواست ابطال رای کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری را به دیوان عدالت اداری تقدیم نماید . رسیدگی در دیوان عدالت اداری مانند دادگاه های عمومی و حقوقی مستلزم تنظیم و ارائه دادخواست است. دادخواست اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری مبنی بر تخریب،  به طرفیت کمیسیون ماده 100 تنظیم می شود.

مطلب مفید | تبدیل سند عادی به رسمی

دادخواست اعتراض به رای تخریب  

در دادخواست باید مشخصات اصلی دعوی و طرفین آن به شرح زیر ذکر شود :

  • نام ، نام خانوادگی ، نشانی و سایر مشخصات مربوط به خواهان ؛ منظور از خواهان کسی است که رای تخریب ساختمان او صادر شده است و به این رای در دیوان عدالت اداری اعتراض دارد.
  • مشخصات خوانده ؛ خوانده دعوایی که در دیوان عدالت اداری طرح می شود، کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری است. بنابراین در قسمت خوانده باید مشخصات کمیسیون ماده 100 شهرداری، که نسبت به رای آن اعتراض می شود ذکر گردد.
  • موضوع دعوی ؛ مشخصاً در زمینه مورد بحث ما موضوع دعوی، اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری مبنی بر تخریب تمام یا بخشی از ملک می باشد.
  • دلایل و منضمات؛ در این بخش کلیه اسناد و مدارکی که به استناد آن خواهان خود را صاحب حق می داند ذکر می شود. اسنادی مانند پایان کار، جواز ساخت و … ممکن است به عنوان دلایل و منضمات به دادخواست پیوست گردند.
  • شرح دادخواست: در این بخش خواهان یا وکیل او می بایست سیر ترتیبی رخدادها و اتفاقاتی که به موجب آن خود را صاحب حق می داند بیان نماید. در موضوع مورد بحث خواهان باید عدم سزاوار بودن خود به اجرای حکم تخریب یا قلع و قمع بنا را به اثبات برساند.

هزینه دادرسی

در هنگام تنظیم و ارائه دادخواست لازم است هزینه دادرسی نیز بر اساس تعرفه های موجود پرداخت شود. در صورت ناتوانی خواهان ، در مواردی امکان قبول درخواست اعسار و ناتوانی درخواست کننده ، برای پرداخت هزینه ها وجود دارد.

مطلب مفید | دعوای مالک و سازنده در مورد بیمه 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up