دادخواست اثبات مالکیت و نکات مهم در تنظیم آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

دادخواست اثبات مالکیت

آنچه باید در مورد دادخواست اثبات مالکیت بدانید

آنچه باید در مورد دادخواست اثبات مالکیت بدانید

با دادخواست اثبات مالکیت و شرایط آن آشنا شوید

امروزه دعاوی ملکی بخش عمده‌ای از دعاوی دادگاه‌ها را تشکیل میدهند. در میان این دعاوی، دعاوی مربوط به اثبات مالکیت معمولا بسیار رایج هستند. مشکلات حقوقی که در خصوص اثبات مالکیت به وجود می‌آید معمولا باید توسط دادگاه برطرف و حل شوند. به همین علت نحوه شکایت‌ اثبات مالکیت و ارائه دادخواست در آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از افراد هیچ اطلاعاتی در خصوص دادخواست اثبات مالکیت ندارند.

مطلب مفید | اثبات مالکیت زمین بدون سند

همین مسئله باعث می‌شود نتوانند بخوبی دادخواست را برای دفاع از حقوق خود تنظیم کنند. در نتیجه نمی‌توانند از حقوق خود بخوبی دفاع کنند. ممکن است شما جزء آن دسته از افرادی باشید که با مشکلات حقوقی در زمینه اثبات مالکیت مواجه شده‌اید. حال قصد تنظیم یک دادخواست در این زمینه را دارید. در اینجا مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

مطلب مفید | نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره تدوین این دادخواست صحبت کنیم. لذا اطلاعات مفیدی را در خصوص نحوه تنظیم و شرایط این دادخواست در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اثبات مالکیت و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

اگر با مفهوم مالکیت آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که مالکیت در واقع به معنای رابطه‌ای است که میان یک شخص و یک شی وجود دارد. هیچ شخص دیگری بدون اجازه مالک اجازه استفاده از آن شیء را ندارد. این مسئله بیشتر در خصوص ملک و املاک بیان می‌شود. حال زمانی که شخصی قصد داشته باشد مالکیت خود را به اثبات برساند با پرونده‌هایی در خصوص اثبات مالکیت مواجه می‌شود. در نتیجه باید دادخواست اثبات مالکیت را تنظیم نموده و آن را از طریق سامانه نوبت دهی خدمات الکترونیک قضایی تقدیم مرجع قضایی کند.

مرجع رسیدگی به دادخواست اثبات مالکیت

مرجع رسیدگی به دادخواست اثبات مالکیت

در واقع سند مالکیتی که بعداً شخص با پیگیری پرونده دریافت می‌کند نشان‌ میدهد شخص بصورت تمام‌وکمال می‌تواند از ملک خود استفاده کند. بدون این‌که شخص دیگری اجازه استفاده از آن را داشته باشد. نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت شود این است که سند ارائه شده به شخص در دادگاه یک سند رسمی خواهد بود. و با اسناد عادی که در دست فرد وجود دارد تفاوت خواهد داشت.

اصلی‌ترین تفاوت مسئله قدرت اجرایی است که یک سند رسمی به همراه دارد.

درباره دادخواست اثبات مالکیت چه می‌دانید؟

دادخواست اثبات مالکیت زمانی وارد دعاوی این حوزه می‌شود که دو طرف نتوانند خودشان مشکل حقوقی را برطرف کنند. به همین علت از مراجع قانونی درخواست می‌کنند تا وارد این دعوا شده و اقدام به حل آن کنند. این دادخواست در واقع شامل تمامی اطلاعاتی است که شخص شاکی قصد دارد در اختیار دادگاه قرار دهد. و ثابت کند که مالکیت یک ملک در اختیار اوست. زمانی که قصد تنظیم چنین دادخواستی را دارید باید حتما ادبیات مناسب و نکات حقوقی را رعایت کنید.

مطلب مفید | آشنایی با وکیل خانه و ملک

باتوجه‌به این موضوع که بسیاری از افراد آشنایی چندانی با شرایط تنظیم چنین دادخواستی ندارند توصیه می‌شود حتما از افراد با دانش تخصصی بالا در این زمینه کمک بگیرید. تا بتوانید بهترین دادخواست را تنظیم کنید. فراموش نکنید تنظیم درست دادخواست می‌تواند به میزان زیادی روی عملکرد و نتیجه پرونده حقوقی شما اثرگذار باشد.

در صورتیکه شما هم به دنبال یک وکیل یا موسسه حقوقی هستید که در تنظیم این دادخواست به شما کمک کند پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری استفاده نمایید. با این کار از مزایایی که توسط این گروه حقوقی در اختیار شما قرار می‌گیرد بهره لازم را خواهید برد.

اجزای دادخواست اثبات مالکیت

اجزای دادخواست اثبات مالکیت

دادخواست از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای اینکه بتوانید دادخواست اثبات مالکیت را به بهترین شکل تنظیم کنید باید به چند نکته کلیدی دقت داشته باشید. در مرحله اول باید اطلاعات شخصی طرفین دعوا را بدانید. این اطلاعات شامل کد ملی، نام و نام خانوادگی، آدرس و … خواهد بود. در مرحله بعدی باید اقدام به تعیین خواسته و بهای آن کنید. برای تعیین این خواسته بهتر است که از یک وکیل کارکشته در این حوزه کمک بگیرید تا به طور دقیق آن را مشخص کنید.

در ادامه باید درخواستی را نسبت به مرجع قضایی منطقه‌ای که در آن قرار دارید بنویسید. در نوشتن این نامه دو روش را می‌توانید اعمال کنید. روش اول این است که سعی کنید از یک وکیل کمک بگیرید. و با ادبیات و رعایت‌کردن قوانین استاندارد درخواست خود را تنظیم کنید. روش دوم نیز این است که سعی کنید از دادخواست‌های آماده‌ای که وجود دارند استفاده کنید. تنها اطلاعاتی که داخل این دادخواست‌ها آمده است را تعویض کنید(البته این روش چندان توصیه نمیشود).

نکات مهمی که باید درباره دادخواست بدانید

در اولین قدم شما باید دقت و توجه داشته باشید اطلاعاتی که در دادخواست اثبات مالکیت وارد می‌کنید اطلاعات صحیح و درستی باشد. این اطلاعات هم شامل اطلاعات شخصی طرفین و هم شامل اطلاعات ملک است. اطلاعات را باید به‌درستی وارد کنید تا در آینده مشکلی از این نظر برای شما به وجود نیاید. دقت داشته باشید دادخواست دارای یک صفحه مخصوص شرح دادخواست است که باید اطلاعات داخل آن را به‌صورت کاملا دقیق پر کنید تا دادگستری دقیقا نسبت به مشکل به وجود آمده آگاه باشد.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم بهتر است برای تنظیم چنین دادخواستی از یک وکیل باتجربه کمک بگیرید. استفاده از خدمات چنین وکیلی در گام اول به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی سریع‌ پیگیری‌های لازم برای ثبت و تنظیم درخواست انجام دهید. در گام بعد به شما کمک می‌کند با رعایت‌ استانداردها در زمان تنظیم دادخواست شانس خود را برای پیروزی در پرونده حقوقی افزایش دهید.

نتیجه‌گیری

دادخواست اثبات مالکیت دادخواستی خاص و منحصربه‌فرد است که زمانی که دو شخص در مالکیت و اثبات مالکیت شی یا مکانی مشکل دارند تنظیم میشود. با ارائه دادخواست به مرجع قضایی از آنان می‌خواهند تا رسیدگی به پرونده را برعهده بگیرند. وضعیت ملک یا شی را مشخص کنند. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری می‌تواند برای تنظیم چنین دادخواستی و البته ارائه خدمات مشاوره حقوقی در این زمینه اطلاعات موردنیاز را در اختیارتان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up