مزایده فروش املاک ستاد اجرایی فرمان امام

کاربر گرامی :
1. برای مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل ملکی ، چنانچه تلفن همراه در دست دارید از ساعت 14 تا 20 روزهای اداری بر روی شماره 09122491524 کلیک کنید.

2. جهت دریافت پاسخ سوالات خود از وکیل ملکی ، پیامک کوتاه به شماره فوق ارسال نمایید.

3. در صورت عدم پاسخگویی تلفنی وکیل ملکی ( بدلیل جلسه با موکلین ) ، لطفا بعد از ساعتی دوباره تماس بگیرید.

مزایده فروش املاک ستاد اجرایی فرمان امام

فروش مزایده ای املاک ستاد اجرایی

فروش مزایده ای املاک ستاد اجرایی

مطابق با قانون اصل ۴۹ قانون اساسی املاکی در کشور وجود دارد که جزء اموال مصادره شده محسوب می گردند. ستاد اجرایی فرمان امام وظیفه دارد تا از طریق برگزاری مزایده فروش املاک، آنها را به فروش برساند. در این مقاله قصد داریم بطور مختصر با روند اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام در خصوص برگزاری مزایده آشنا شویم.

مطلب مفید | بازپس گیری ملک مصادره شده

آشنایی با اصل 49 از قانون اساسی

مبنای اصلی مزایده فروش املاک ستاد اجرایی، مربوط‌ به اجرای قانون اصل ۴۹‌ از قانون اساسی می باشد. از این رو آشنایی با این قانون برای درک بهتر این ساز و کار ضروری است. قانون دولت را مکلف ساخته تمام اموال نامشروع را در اختیار بگیرد. اموالی که از راه هایی مانند ربا، رشوه خواری، اختلاس، دزدی، انواع سوء استفاده و… بدست آمده اند. سپس تمام این اموال را به صاحبین اصلی بازگرداند. با این وجود ممکن است صاحبین اصلی این اموال مشخص نباشد. در این صورت اموال جزء بیت المال خواهد بود. رسیدگی به پرونده های این چنینی و اثبات شرعی بودن احکام صادره، توسط دادگاه های انقلاب انجام می شود.

مزایده فروش املاک

ستاد اجرایی موظف است تمام درآمد های حاصله را در امور شرعی و مطابق با قوانین خاص مصرف کند. درآمد های این ستاد در در مراکزی مانند بنیاد جانبازان، بنیاد مسکن، بنیاد شهید و کمیته امداد امام خمینی مصرف می شوند.

مطلب مفید | ابطال سند ستاد اجرایی

مزایده فروش املاک مصادره شده از دیگر وظایف این ستاد به شمار می رود. به طور کلی در انواع مزایده فروش املاک ، فروشندگان حقیقی و حقوقی می توانند اموال خود اعم از اموال منقول و غیر منقول را به فروش برسانند. مزایده ها ممکن است یک یا چند خریدار داشته باشند که دقیقاً مانند فروشنده امکان دارد اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. فروش این اموال ممکن است به خاطر احکام قانونی و یا عدم نیاز به استفاده از آن باشد.

از اصلی ترین مراحل اجرای احکام مدنی می توان به فروش اموال غیرمنقول اشاره کرد. ماهیت این اموال به گونه ای است که امکان استفاده از آنها به منظور اسکان و تجارت در مناطق شهری وجود دارد. همچنین زراعت و کشت و کار در مناطق روستایی امکان پذیر است. وجود این اموال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و مشمول مقررات خاصی است.

سرنوشت املاک مصادره شده چگونه خواهد بود؟

سرنوشت املاک مصادره ای

سرنوشت املاک مصادره ای

زمینها و خانه‌ های خالی زیادی هستند که به ستاد اجرایی فرمان امام معرفی می شوند. این املاک ابتدا به دقت مورد بررسی و تحقیق قرار میگیرند. سپس در مورد سرنوشت آنها در دادگاه انقلاب اسلامی تصمیم گیری می شود.

در برخی شعب دادگاه انقلاب اسلامی که مختص پرونده های اصل ۴۹ قانون اساسی است ، در مورد مصادره اموال تصمیم گیری می شود. پس از آن که حکم دادگاه مبنی بر مصادره زمین یا خانه صادر گردید، حکم صادره لازم الاجراست. پس از این مرحله زمین یا خانه ، تحویل ستاد اجرایی فرمان امام می شود. در این مرحله ، ستاد به عنوان  نماینده قانونی بیت‌المال تلقی می گردد.

روند مزایده فروش املاک مصادره ای

پس از این که املاک مد نظر به ستاد اجرایی فرمان امام معرفی گردید، روند قانونی برای اجرای فرآیند مزایده فروش املاک آغاز می گردد. مزایده فروش املاک توسط ستاد اجرایی فرمان امام ، برابر قانون صورت می پذیرد. نخستین مرحله برای اجرای مزایده توسط این ستاد، انتشار آگهی های مزایده می باشد.

مطلب مفید | شکایت از ستاد اجرایی فرمان امام

این آگهی ها به صورت رسمی توسط وبسایت این ستاد منتشر می شود. به این ترتیب برگزاری مزایده به اطلاع عموم مردم می رسد. تمام افرادی که از برگزاری مزایده مطلع شوند، می توانند برای شرکت در آن اقدام کنند.

تاریخ برگزاری مزایده همچنین محل و ساعت دقیق نیز در سایت رسمی این ستاد به طور کامل اطلاع رسانی خواهد شد. اجرای مزایده با رعایت کامل قوانین مربوطه جریان خواهد داشت و ناظران ستاد اجرایی به طور کامل بر روند اجرای مزایده نظارت می کنند.

سخن پایانی

مزایده فروش املاک توسط ستاد اجرایی فرمان امام یکی از مهم ترین وظایف این ارگان می باشد. کلیه مراحل این مزایده توسط ستاد برنامه ریزی و اجرا می شود.

مطلب مفید | وکیل ستاد اجرایی و اصل 49

مشاوره دعاوی ملکی
روزهای اداری(8 تا 21)