وکیل الزام به تحویل مورد اجاره

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره

وکیل الزام به تحویل ملک اجاره

آشنایی با وکیل الزام به تحویل مورد اجاره

عقد اجاره یکی از انواع عقود بشمار میرود. در عقد اجاره میان مالک یا نماینده مالک و مستاجر قراردادی منعقد میشود که مدت آن غالباً یکسال می باشد.

وقتی قرارداد اجاره میان مالک و مستاجر تنظیم میشود ممکن است موجر به هر دلیل از تحویل ملک در موعد مقرر و بر اساس قرارداد منعقده خودداری نماید.

مطلب مفید | وکیل الزام به تحویل مبیع

در این موارد دعوای الزام موجر به تحویل مورد اجاره میتواند حسب مورد از طرف مستاجر در دادگاه مطرح شود.

الزام موجر به تحویل مورد اجاره میتواند در مورد انواع قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی ، اداری و تجاری مطرح شود.

مطلب مفید | الزام به تحویل ملک

قرارداد اجاره میتواند مکتوب و یا حتی شفاهی باشد. در این صورت مستاجر میتواند با مراجعه به دادگاه ، دادخواست خود را برای عدم تحویل ملک توسط مالک تقدیم دادگاه کند

مستاجر در این دعوا ، خواهان محسوب میگردد و موجر یا همان صاحبخانه ، خوانده دعوا خواهد بود.

با ارائه دادخواست و زمان تشکیل دادگاه ، موضوع مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و در صورت اثبات بر حق بودن مستاجر ، رای به نفع وی صادر و موجر موظف به تحویل ملک به مستاجر خواهد بود. حال چنانچه امکان تحویل ملک بدیلی وجود نداشته باشد قراردا فسخ و موجر باید وجه دریافتی بابت اجاره را عیناً به مستاجر عودت دهد.

مرجع صلاحیت دار برای رسیدگی

دعوای الزام مستاجر به تحویل مورد اجاره در دادگاهی برگزار میگردد که ملک استیجاری در آن محدوده قرار داشته باشد.

مطلب مفید | تخلیه مستاجر توسط وکیل

در نظر گرفتن مبلغی به عنوان وجه التزام قراردادی

در هنگام عقد قرارداد میتوان مبلغی را به عنوان خسارت ناشی از عدم تحویل ملک در نظر گرفت و حق فسخ را نیز قائل شد. این امر میتواند التزام بیشتری برای تحویل ملک فراهم آورد.

 زمان رسیدگی به پرونده طولانی است

معمولاً بدلیل کثرت پرونده انواع دعاوی در دادگاهها ، روند رسیدگی در دادگاه ممکن است بسیار طولانی باشد . لذا بهتر است در بیشتر موارد مالک و مستاجر با در نظر گرفتن شرایط اقدام به مصالحه کنند . در غیر این صورت با تقدیم دادخواست از طرف مستاجر به دادگاه ، ماهها طول خواهد کشید تا پرونده مورد رسیدگی قرار بگیرد و ممکن است در عمل ، مستاجر قادر به تحویل ملک نباشد.

باطل شدن قرارداد

مستند به قانون ، اگر به علت وقوع حوادث غیر ارادی مانند سیل یا آتش سوزی و موارد مشابه ، ملک از بین برود و مالک نتواند آن را تحویل مستاجر دهد ، قرارداد اجاره باطل شده و مستاجر میتواند اقدام به باز پس گیری وجه تحویل داده شده نماید.

مطلب مفید | خرید خانه و نکات آن

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره

برای طرح دعوای الزام به تحویل مورد اجاره ، بهره مندی از وجود وکیل الزام به تحویل مورد اجاره میتواند نقش موثری در روند موفقیت پرونده داشته باشد.

مطلب مفید | الزام سازنده به احداث بنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up