وکیل تطبیق جنسیت کیست؟

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

وکیل تطبیق جنسیت کیست؟ ، وکیل تغییر جنسیت

"<yoastmark

وکیل تغییر جنسیت در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری

آیا میدانید وکیل تطبیق جنسیت کیست؟  یا در اصطلاح غلط آن وکیل تغییر جنسیت ، چه وکیلی است؟ کار وی چیست؟ و در باره حقوق چه افرادی و چگونه تلاش می کند؟

وکیل در گروه حقوقی ما ، برای دستیابی افراد تراجنسیتی به حقوق اولیه خود یعنی تطابق هویت جنسی با اندام جنسی تلاش می کند.

ممکن است شما در زمره افرادی باشید که در داخل و یا خارج از کشور برای پروسه تطبیق جنسیت آمادگی لازم را پیدا کرده اید. حالا در تکاپو برای دست یابی به وکیل مناسب و متخصص برای این کار می باشید.وکیل در تیم ما علاوه بر خدمات حقوقی می تواند مشاور خوبی برای انجام سایر اقدامات ضروری شما باشد. با ما تماس بگیرید.

ویژگی های وکیل تغییر جنسیت

حقیقت آن است که وکیل تطبیق جنسیت یا وکیل افراد تراجنسیتی به وکیلی اطلاق می شود که در خصوص  حقوق قانونی افرادی تلاش می کند که از نظر ” جنسیت ” ، متفاوت از دیگر افراد جامعه متولد شده اند. مراد ما از ” تطبیق جنسیت ” چیست و شامل چه افرادی می شود؟  این افراد چرا نیازمند ” تغییر جنسیت ” هستند و چه نکات حقوقی را باید در نظر بگیرند؟ و اصولاً این مفهوم از کجا ناشی می شود؟

آشنایی با مفهوم ترنس ، ترنس جندر یا تراجنسیتی

ترنس ، ترنس جندر

ترنس ، ترنس جندر

ترنس جندر (transgender) یا مفهوم رایج تر آن “تراجنسیتی” افرادی هستند که هویت جنسیتی یا بیان جنسیت آنها با جنسیت انتسابی هنگام تولدشان متفاوت است. به نظر می رسد کمی موضوع برای افرادی که آگاهی کمتری نسبت به این موضوع دارند سخت باشد. اما در ادامه با توضیحات بیشتر خواهید دانست که ما در باره چه کسانی صحبت می کنیم. و اصولاً چرا این افراد نیازمند برخورداری از خدمات حقوقی هستد؟ و بویژه خدمات وکیل تطبیق جنسیت برای افراد تراجنسیتی از کجا ضرورت می یابد؟

به صورت خیلی ساده باید گفت افراد تراجنسیتی افرادی هستند که در هنگام تولد با ظاهری مردانه بدنیا می آیند در حالی که مرد نیستند. یا با ظاهری زنانه بدنیا می آیند در حالی زن نیستند. یعنی شکل اندام ها چیزی را نشان می دهد اما احساسات و تمایلات جنسیتی چیز دیگری را.

به عبارتی، این افراد از همان ابتدا دوگانه یا دو جنسه به نظر می رسند. دو گانه به مفهوم برخورداری از ظاهری مردانه اما با تمایلات جنسی زنانه و یا بالعکس( یعنی مردانی که تمایلات زنانه از خود نشان می دهند یا زنانی که تمایلات مردانه بروز می دهند).

در اصطلاح تخصصی ، “زنان ترنس، زن” و “مردان ترنس ، مرد” هستند. حتی اگر اندام جنسی منتسب به هویت جنسیتی خود را نداشته باشند.

اگر به این تعریف دقت کرده باشید آنچه که مهم و غالب است ظاهر مردانه یا زنانه نیست. بلکه اساس شناخت و یا شناسایی جنسیت آنان، هویت جنسیتی یا  همان تمایلات و یا احساساتی است که بر اساس آن هر فردی خود را زن و یا مرد می پندارد.

تعارض میان هویت جنسی و اندام جنسی و مشکلات در جامعه

تعارض هویت و اندام جنسی

تعارض هویت و اندام جنسی

مشکل اتفاقاً از همین جا آغاز می شود. یعنی جامعه بر اساس ظاهر جنسی، این افراد را زن و یا مرد می پندارد. این در حالی است که خودشان چون بر اساس احساسات و تمایلات و یا همان هویت جنسی شان زندگی می کنند خود را آن چیزی نمی پندارند که جامعه می پندارد.

تعارض از این جا شکل می گیرد و بسته به اینکه تا چه اندازه محیط به این دو گانگی دامن بزند این افراد در رنج و عذاب شدیدتری زندگی خواهند کرد.

خوب آیا می توان تراجنسیتی ها را افرادی دانست که خودشان خواسته اند که اینگونه باشند؟ پاسخ ما قطعاً نه خواهد بود. زیرا اساس خلقت آنان اینگونه بوده که دچار نوعی نقص در هنگام تولد باشند. یعنی تفاوت میان هویت جنسی و اندام جنسی

تراجنسیتی ها و نگاه جامعه

فرد تراجنسیتی یا ترنس می تواند گرایشات جنسی متفاوت نظیر: گرایشات دیگر جنس گرا ، همجنس گرا، چند جنس گرا و …. را از خود نشان دهد. اما لزوماً همه آنان اینگونه نیستند. یعنی اگر تحت عمل جراحی قرار بگیرند بسیاری از آنان وارد چرخه زندگی عادی جامعه خواهند شد. بدون آنکه بتوان برچسب های نادرست به آنان زد.

افراد ترنس به دلایلی که گفته شد از افراد عادی جامعه کنار گذاشته می شوند. لذا واکنش آنان به جامعه متفاوت است . برخی با همین شیوه ادامه زندگی می دهند و بسیاری نیز دوست دارند از این شرایط خود را خارج سازند.

تراجنسیتی ها و نگاه جامعه

تراجنسیتی ها و نگاه جامعه

برای این افراد می توان انواع خدمات از جمله جایگزینی هورمون ، جراحی تطبیق و بازتایید جنسیت و یا روان درمانی را ارائه داد. امری که در جهان مدرن امروز در حال انجام است.

وکیل تغییر جنسیت می تواند نقش مهمی در “بازتولید حقوق اولیه” و “بازسازی و تغییر نگاه جامعه” به افراد تراجنسیتی ایفا نماید.

وکیل تراجنسیتی ها

فارغ از اینکه تراجنسیتی ها عمل تطبیق و بازتایید جنسیت را انجام داده باشند یا خیر، در سال‌های گذشته توسط بخش بزرگی از مردم و همچنین مجامع رسمی و دولت‌ها جنسیت آن‌ها به عنوان یک زن یا مرد پذیرفته شده در حالی که اینگونه نبوده است.

برای آنکه این افراد از حقوق قانونی در زمان تطبیق جنسیت برخوردار شوند نیازمند طی یک پروسه حقوقی و قانونی هستند. در اینجا است که ضرورت استفاده از تخصص وکیل تراجنسیتی عینیت می یابد.

ضرورت برخورداری از خدمات حقوقی وکیل تغییر جنسیت از آن جا ناشی می شود که متاسفانه در کشور ما در مورد این موضوع به قدر کفایت مواد قانونی وجود ندارد.

تنها مدخل برای ورود وکیل تطبیق جنسیت به موضوع ، قانون خانواده است. قانونگذار در بند 18 از ماده 4 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 به عنوان یکی از وظایف 18 گانه، به واژه “تغییر جنسیت” اشاره نموده است. بنابراین برابر قانون، رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه خانواده است.

از همین جا معلوم می شود که وکیل نغییر جنسیت برای انجام پروسه قانونی تطبیق جنسیت، با چه مشکلاتی مواجه است. و تا چه اندازه باید تلاش کند تا بتواند روندهای قانونی را در هر مرحله، منطبق با قانون طی نماید. تا از این رهگذر خدشه ای به حقوق موکلش وارد نشود. بدیهی است هرچه به سمت شهرهای کوچک حرکت کنیم این روند سخت تر و با مشکلات بیشتری همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up