وکیل سرقفلی و دعاوی حق کسب و پیشه

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

وکیل برای سرقفلی مغازه حرفه ای، وکیل دعاوی حق کسب و پیشه

با وکیل حرفه ای سرقفلی و حق کسب و پیشه همراه شوید

با وکیل حرفه ای سرقفلی و حق کسب و پیشه همراه شوید

وکیل برای سرقفلی مغازه چه می گوید؟

وقتی صحبت از وکیل سرقفلی به میان می آید با دو واژه مهم سر و کار داریم. این دو واژه در میان کسبه، شناخته شده است. حتی افراد عادی جامعه هم زیاد آنها را شنیده اند.

دو واژه “سرقفلی” و “حق کسب و پیشه و تجارت” در میان کسبه و صنوف و شرکت های حقوقی کاربرد فراوان دارد.  سرقفلی وجهی است که مالک در زمان اجاره ملک تجاری، بابت منافع حاصل از ملک، از مستاجر اخذ می کند.

این وجه به غیر از اجاره ای است که از بابت اجاره ملک دریافت می شود. بنابراین مالک این وجه را بابت منافعی که قرار است مستأجر از فعالیت در ملک بدست آورد، اخذ می کند. ولی ملک، همچنان در اختیار خودش قراردارد.

مطلب مفید | قانون سرقفلی مغازه

حق کسب و پیشه نیز ارزش کسب و کاری است که در طول زمان توسط مستأجر در ملک تجاری ایجاد می شود. اما امکان انتقال این حق به دیگری بر اساس مفاد قراردادهای حقوقی ملکی و تجاری فی ما بین مالک و مستأجر ملک تجاری امکان پذیر خواهد بود.

وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی

وکیل با تجربه برای سرقفلی مغازه تهران

سرقفلی مغازه از جمله حقوقی به شمار می‌آید که بخش عظیمی از پرونده‌های تجاری را به خود اختصاص داده است. با کمک وکیل برای سرقفلی مغازه مستأجران و موجران می‌‌توانند نسبت به دریافت یا مطالبه این حق اقدام کنند و پرونده‌های مربوط به این موضوع را به پیش ببرند.

به طور کلی، سرقفلی شامل حقی است که به دلیل اعتبار و شهرت یک ملک تجاری خاص ایجاد می‌شود. حق سرقفلی در شرایط خاصی قابل واگذاری است و هم مستأجر و هم موجر امکان انجام این امر را دارند. وجود قوانین مختلف در این زمینه موجب سردرگمی بسیاری از افراد شده است.

به همین دلیل، برای پیگیری پرونده‌های مربوط به این موضوع باید به سراغ یک وکیل مناسب رفت. انتخاب یک وکیل مناسب در این زمینه نیز به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

در دعاوی سرقفلی به سراغ وکیل با تجربه سرقفلی بروید

در دعاوی سرقفلی به سراغ وکیل با تجربه سرقفلی بروید

چرا باید به سراغ وکیل برای سرقفلی مغازه برویم؟

اولین پرسشی که در زمینه انتخاب وکیل برای سرقفلی مغازه با آن روبرو می‌شویم، مربوط به ضرورت استفاده از وکیل در چنین پرونده‌هایی است. بطور کلی می‌توان گفت هیچ فردی اعم از موجر یا مستأجر نمی‌تواند بدون استفاده از دانش و اطلاعات وکلای مجرب نسبت به مطالبه حق سرقفلی خود اقدام کند. دلیل این امر نیز به وجود قوانین پیچیده حقوقی برمی‌گردد.

بحث سرقفلی از جمله بحث‌های مهم حقوقی به شمار می‌آید. زیرا در برخی موارد میزان ارزش مالی سرقفلی مبلغ بسیار بالایی است. این یعنی مستأجر و موجر همواره در تلاش هستند این حق را مطالبه کنند و به منفعت مالی بالایی دست یابند.

وجود قوانینی با جزئیات زیاد در این زمینه یک ضرورت به شمار می‌آید. چراکه موجب رسیدن حق به حق‌دار می‌شود. با این وجود همین قوانین منجر به پیچیدگی بیش از حد پرونده‌های مربوط به سرقفلی می‌شوند.

در این شرایط، بهترین راهکار برای افرادی که با قوانین مختلف موجود در این زمینه آشنایی ندارند، استفاده از خدمات یک وکیل بویژه در امر خرید مغازه دارای سرقفلی است.

برخی وکلا سال‌های زیادی را در زمینه پیگیری پرونده‌های مربوط به حق سرقفلی گذرانده‌اند و تجربه بسیار بالایی در این حوزه دارند.

از آنجا که در زمان رسیدگی به پرونده‌های حقوقی، تجربه حرف اول را می‌زند، شما می‌‌توانید با مراجعه به یک وکیل مجرب در زمینه سرقفلی‌ از بابت پیروزی در پرونده مورد نظر خود اطمینان داشته باشید.

سرقفلی و حق کسب و پیشه دارایی هستند

سرقفلی و حق کسب و پیشه نوعی دارایی محسوب می گردند. لذا اداره دارایی از مالکین و دارندگان سرقفلی و حق کسب و پیشه مالیات اخذ می کند. یعنی سرقفلی و حق کسب و پیشه منبع مهمی برای اخذ مالیات محسوب می گردد. (برای مطالعه بیشتر در مورد سرقفلی، بهتر است مقاله مطالبه سرقفلی را نیز حتماً ببینید).

وقتی در مورد ملک تجاری اختلافاتی نظیر تخلیه ملک تجاری میان ملک و مستأجر بروز نماید حل این اختلافات تنها از عهده وکیل سرقفلی ساخته است. وکیل سرقفلی می تواند بهترین راهنمای شما در دعاوی و پرونده های دعوای سرقفلی یا دعوای تجاری میان مالک ملک تجاری و مستأجر آن باشد. دعوی موجر و مستأجر می تواند در مورد مسکونی یل ملک تجاری باشد.

مطلب مفید | دعوای تخلیه ملک تجاری بر مبنای قانون 56

وکیل حق کسب و پیشه تهران

وکیل برای سرقفلی مغازه و حق کسب و پیشه

وکیل برای سرقفلی مغازه و حق کسب و پیشه

گاه دعاوی سرقفلی و حق کسب و پیشه میان مالک و مستأجر مطرح می شود. در مواردی نیز مستأجر بدهکار، از طرف طلبکاران که ممکن است اشخص حقیقی یا حقوقی و نهادهای دولتی نظیر اداره دارایی باشند، طرف دعوا قرار می گیرد. اصطلاح وکیل سرقفلی را به تسامح در مورد آن دسته از وکلا بکار می بریم که در زمینه حقوق تجارت از آگاهی کامل برخوردارند.

وکیل سرقفلی می تواند در مواردی الزام موجر به انتقال حق کسب و پیشه و تجارت مستأجر به غیر را از دادگاه اخذ نمایند. یا اینکه حکم تخلیه ملک استیجاری را از دادگاه بگیرد.  از آنجا که ارقام سرقفلی و حق کسب و پیشه در بسیاری موارد بالغ بر میلیاردها تومان است، الزاماً دعاوی آن نیز باید توسط وکیل سرقفلی حرفه ای پیگیری شود. زیرا مطالبات موجر یا مستأجر مطالبات ساده ای نیست که بتوان از کنار آن به سادگی عبور نمود. در این موارد بهتر آن است پرونده سرقفلی توسط وکیل پایه یک دادگستری و با دانش و تخصص کافی مورد پیگیری قرار گیرد.

تعیین رقم سرقفلی توسط وکیل دعاوی سرقفلی ممکن نیست

به خاطر داشته باشید هیچکس نمی تواند در تعیین رقم سرقفلی به شما در زمان انعقاد قرارداد کمک نماید. نباید از وکیل سرقفلی انتظار چنین درخواستی را داشت. در زمان طرح دعوا نیز تعیین این رقم بر عهده کارشناس خواهد بود.

در اساس، رقم سرقفلی در زمان انعقاد قرارداد اجاره ملک تجاری، توسط مالک تعیین می شود. البته این رقم بستگی کامل به موقعیت ملک و وضعیت بنا و …. دارد. مستأجر نیز می تواند این پیشنهاد را مورد بررسی  قرارداده و در صورت پذیرش آن نسبت به انعقاد قرارداد اقدام نماید.

فرق مالکیت و سرقفلی چیست؟

سرقفلی همانطور که بیان شد حقی است که به دلیل فعالیت مستأجر در یک ملک ایجاد می شود. بنابراین درست است که ملک به مالک تعلق دارد اما سرقفلی متعلق به مستأجر است. بنابراین ملک به مالک تعلق دارد و مالک در مورد ملک حق انتفاع دارد. اما مستأجر فقط در منافع آن.

به عبارتی وقتی معازه ای به فروش می رسد مالک حق خود را از فروش ملک و مستأجر حق خود را از سرقفلی آن بدست می آورد. به عبارت دیگر مالک جدید دو رقم را می پردازد. رقم ارزش ملک و رقم ارزش سرقفلی. اولی به مالک می رسد ودومی به مستأجر. هیچکدام از این دو نفر نیز حق تصاحب و یا تصمیم گیری در مورد حقوق یکدیگر را ندارند. در صورتی که در این مورد دچار اختلاف شوند باید به مراجع قضایی مراجعه نمایند. اما در اینگونه موارد، وکیل سرقفلی می تواند با قبول وکالت یکی از طرفین، از حقوق وی دفاع نماید.

انتقال قهری سرقفلی به وراث

سرقفلی را می توان مالی دانست که می تواند معامله شود. رهن داده شود. یا در صورت فوت مستأجر به وراث منتقل گردد. انتقال سرقفلی به ورثه، نوعی انتقال قهری است. یعنی اراده افراد در آن نقشی ندارد. بلافاصله بعد از فوت مستأجر، این حق در اختیار ورثه قرار می گیرد و نمی توان آن را از وراث سلب نمود.

انتقال سرقفلی توسط وکیل دعاوی سرقفلی یا حق کسب و پیشه

ممکن است در قرارداد اجاره ملک تجاری ، حق فروش یا انتقال سرقفلی از مستأجر سلب شده باشد.  اگر مستأجر بخواهد سرقفلی را منتقل نماید باید این موضوع را بوسیله اظهارنامه به اطلاع مالک برساند. رضایت مالک شرط اساسی در انتقال محسوب می گردد. در غیر این صورت ممکن است دعوای حقوقی میان آنان برقرار شود. حتی مالک بدنبال فسخ قرارداد باشد. در اینجا باز هم موضوع باید توسط وکیل سرقفلی مورد پیگیری قرار گیرد.

انتقال سرقفلی توسط وکیل حق کسب و پیشه

انتقال سرقفلی توسط وکیل حق کسب و پیشه

انتقال سرقفلی با سند عادی

درشرایطی که مستأجر اجازه انتقال داشته باشد این امکان برای او وجود دارد که سرقفلی را با سند عادی انتقال دهد. انتقال سرقفلی با صلح نامه رسمی به عمل می آید. اگر کار طرفین برای اختلاف بر سر انتقال سرقفلی به دادگاه کشیده شود در دادگاه به سند عادی برای انتقال سرقفلی ترتیب اثر داده نمی شود.

اگر بعد از قرارداد اجاره، مالک، ملک را بفروشد، در اینصورت تعهد پرداخت سرقفلی به مالک جدید منتقل می شود.

توقیف سرقفلی

اگر مستأجری دارای پرونده دعوای حقوقی باشد یا به ادارات مالیاتی بدهی داشته باشد ممکن است سرقفلی وی توقیف گردد. اداره مالیاتی نیز فقط سرقفلی را توقیف می کند و نمی تواند نسبت به خود ملک اقدامی کند زیرا مالکیت ملک متعلق به دیگری است.

دادخواست مطالبه سرقفلی توسط وکیل سرقفلی

مستأجر می تواند ضمن دادخواست مطالبه سرقفلی، خسارت تأخیر تأدیه را نیز مطالبه نماید. مطالبه سرقفلی توسط مستأجر قبل از فسخ قرارداد اجاره و تخلیه، محمل قانونی ندارد. یعنی مستأجر ابتدا باید ملک را تخلیه کند و بعد دادخواست مطالبه سرقفلی را به دادگاه ارائه نماید.

اگر مستأجر اول ملک را به مستأجر دیگری اجاره بدهد و از او مبلغی را تحت عنوان سرقفلی دریافت نماید، مستأجر دوم در هنگام تخلیه ملک، حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.

چنانچه ملک موضوع دادخواست توسط دیگری بازداشت شده باشد، از آنجا که بازداشت اعم از عرصه و اعیان و منافع متصور تلقی می‌گردد، تا قبل از رفع بازداشت دعوی الزام به تنظیم سند اجاره و انتقال رسمی سرقفلی به مستأجر ملک قابل استماع نیست.

حق سرقفلی و مستأجرین و مالکین ملک مشاعی

حق سرقفلی قابلیت توقیف و فروش دارد و هر یک از مالکین مشاعی می‌تواند تقاضای فروش سرقفلی و پرداخت حق خود را بنماید.

مستأجرین مشاعی محل کسب نمی‌توانند الزام شریک دیگر به فروش و انتقال سرقفلی (و منافع استیجاری) به غیر را تقاضا نمایند. صلاحیت خاص دادگاه به صدور دستور فروش مال غیر قابل افراز، در این باره موضوعیت ندارد. دستور فروش مال مشاع اختصاص به عرصه و اعیان اموال دارد و در مورد سرقفلی صادر نمی‌شود.

برخورد قانون با سرقفلی و حق کسب و پیشه

تقاوتی بین حق کسب و پیشه و تجارت و حق سرقفلی در چارچوب قانون موجر و مستاجر ۱۳۵۶ وجود نداشته و لذا تفکیک بین آن دو در اجاره مشمول آن قانون متصور نیست. لذا مطالبه وجهی به عنوان سرقفلی سوای آنچه در هنگام صدور حکم تخلیه به علت انتقال بدون مجوز قانونی به غیر و بر اساس نظریه کارشناسان به عنوان حق کسب و پیشه و تجارت تعیین شده (نصف حق کسب و پیشه) از توجیه قانونی برخوردار نیست.

وقتی ترکه، سرقفلی مغازه باشد

اگر ترکه سرقفلی مغازه‌ای باشد، باید در دعوای تقسیم ترکه، مالک عین مستأجره نیز در عداد خواندگان قرار گیرد و الّا قرار عدم استماع دعوا صادر می‌گردد.

نکات مهم دعاوی تجاری با وکیل سرقفلی مغازه

نکات مهم دعاوی تجاری با وکیل سرقفلی مغازه

برخی نکات مهم در مورد سرقفلی

  • دعوای تنظیم سند رسمی حق سرقفلی توأم با دعوی تنظیم سند رسمی اجاره امکان‌پذیر است و اقامه آن به صورت مستقل قابل استماع نیست.
  • تقاضای دستور فروش سرقفلی مشاعی از سوی شریک علیه دیگر شرکای صاحب سرقفلی مسموع نیست. و تنها دعوی انتقال اجاره و سرقفلی به طرفیت شرکا و موجر قابل طرح است.
  • دعوای مطالبه سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت، مربوط به حقوق ناشی از رابطه قراردادی است. بنابراین رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده است.
  • ممکن است تخلیه ملک تجاری بر مبنای قانون سال ۱۳۷۶ باشد. در صورت ارتکاب تخلف یا تعدی یا تفریط، موجر می‌تواند با پرداخت قیمت روز سرقفلی، نسبت به حکم تخلیه مورد اجاره اقدام نماید. و موارد فوق، از موجبات زوال حق سرقفلی نیست.

مزیت مراجعه به وکیل متخصص سرقفلی

اولین و مهم‌ترین مزیت مربوط به استفاده از خدمات وکیل برای سرقفلی مغازه، پیشرفت سریع رسیدگی به پرونده است. با توجه به اینکه کاربران عادی با روند رسیدگی به این پرونده‌ها آشنایی ندارند، نمی‌توانند پیش‌بینی مشخصی از بازه زمانی مورد نیاز جهت تکمیل مراحل مختلف پرونده داشته باشند.

وکلای حرفه‌ای به دلیل سابقه بالای خود دقیقاً می‌دانند که هر یک از مراحل رسیدگی به پرونده چقدر طول می‌کشد . آنان میدانند با چه راهکارهایی می‌‌توان نسبت به تسریع روند پرونده اقدام کرد.

بنابراین، اگر به دنبال خاتمه پرونده و رسیدن به نتیجه غایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستید، باید به سراغ وکلای باتجربه‌ باشید.

وکیل سرقفلی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری نیز آماد اراده خدمات مناسب در این زمینه خواهد بود.

مزیت دیگر بهره‌گیری از وکیل سرقفلی را می‌توان امکان جمع‌آوری مدارک و شواهد مورد نیاز به شکل صحیح دانست.

متأسفانه به کرات دیده می‌شود که افراد زیادی به دلیل عدم آشنایی با نحوه صحیح جمع‌آوری مدارک، در زمان ارائه اسناد به دادگاه دچار مشکل می‌شوند.

این در حالی است که یک وکیل با تجربه در دعاوی سرقفلی در این زمینه شما را راهنمایی خواهد نمود.

نکات مهم در انتخاب وکیل سرقفلی

برای انتخاب وکیل برای سرقفلی مغازه حتماً باید برخی نکات را مد نظر قرار دهید. تنها در این صورت می‌توانید اطمینان داشته باشید که امکان پیگیری پرونده شما توسط یک وکیل باتجربه وجود دارد.

بنابراین از همان ابتدای کار این موارد را برای انتخاب یک وکیل مناسب بررسی کنید تا بتوانید از میان گزینه‌های بسیار زیاد انتخاب خوبی داشته باشید.

به‌روز بودن

یکی از فاکتورهای مهم در زمان انتخاب وکیل برای سرقفلی مغازه، به‌روز بودن مداوم اطلاعات او در این حوزه حقوقی است.

همانطور که می‌دانید، قوانین حقوقی در بازه‌های زمانی مختلف با تغییراتی روبرو می‌شوند. به همین دلیل، ضروری است وکیل انتخابی شما با کلیه قوانین در حوزه سرقفلی آشنایی داشته باشد.

در غیر این صورت، حتی استفاده از راهنمایی‌های مختلف او هیچ کمک موثری نخواهد کرد. زیرا دانش او یک دانش منسوخ به شمار می‌آيد.

همراهی کردن در تمام مراحل

گزینه دیگری که در زمان انتخاب وکیل برای سرقفلی مغازه باید به آن توجه کنید، همراهی وکیل در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده است. یک وکیل مناسب شما را از همان مراحل ابتدایی رسیدگی به پرونده تا زمان اعلام نتیجه دادگاه همراهی می‌کند.

همین امر به خودی خود می‌تواند موجب اعتماد به نفس شما شود. زیرا می‌دانید که یک وکیل خبره همواره در حال تلاش است تا شما را به حق اصلی تان برساند.

گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با همکاری وکیل با تجربه در امور ملکی و تجاری از مراحل اولیه تا انتهای پرونده‌های سرقفلی در کنار موکلان خود خواهد بود و شما را در مراحل آخر کار یاری خواهد رساند.

این امر منجر به ایجاد یک رابطه بسیار مناسب بین وکیل و موکل می‌شود. هرچه این رابطه قوی‌تر باشد، شانس شما برای پیروزی در پرونده مورد نظرتان نیز افزایش می‌يابد.

این روابط تنها با همراه بودن وکیل در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده ایجاد می‌شود و به همین دلیل، باید به این موضوع اهمیت داد.

سخن پایانی

سرقفلی را باید از مهم‌ترین مباحث حقوقی مربوط به املاک تجاری دانست. امکان مطالبه حق سرقفلی برای طرفین عقد اجاره یعنی مستأجر و موجر وجود دارد. این مبحث دارای قوانین خاص خود است که آشنایی با آن‌ها  از توانایی افراد عادی خارج خواهد بود.

در این شرایط باید به سراغ استفاده از تجربه و تخصص یک وکیل برای سرقفلی مغازه یا وکیل حق کسب و پیشه بروید.

گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با سال‌ها تجربه در این زمینه مفتخر است شما را در رابطه با پیگیری حق سرقفلی ملک مورد نظر خود همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up