اثبات مالکیت و نمونه دادخواست اثبات مالکیت

اثبات مالکیت و نمونه دادخواست اثبات مالکیت

اثبات مالکیت ، نمونه دادخواست اثبات مالکیت

اثبات مالکیت و نمونه دادخواست اثبات مالکیت
اثبات مالکیت و نمونه دادخواست اثبات مالکیت

اثبات مالکیت یکی از انواع دعاوی ملکی است. این دعوا گاه با برخی دعاوی دیگر تلاقی پیدا می کند. لذا شما ناگزیر هستید در دادخواست اثبات مالکیت به آن دعوا نیز اشاره کنید. فرض کنید شما به واسطه قولنامه یا مبایعه نامه، ملکی را ده سال پیش خریداری نموده اید . بعد از ده سال با مراجعه به ملک خود متوجه می شوید فرد یا افرادی در ملک شما مبادرت به احداث بنای نیمه کاره کرده اند. شما به آنها مراجعه می کنید اما آنها ادعای مالکیت می کنند و شما ناگزیر به مراجعه به دادگاه می شوید.

در اینجا شما فقط با دعوای اثبات مالکیت مواجه نیستید. ممکن است وکیل خبره طرح انواع دیگری از دعوی را نیز به شما ارائه دهد. از جمله: ممانعت از حق ، تصرف عدوانی ، خلع ید و قلع و قمع بنا.

اثبات مالکیت  و دعوای آن در چه مواردی و چگونه مطرح می شود؟

در مثالی که ذکر شد ما با یکی از مصادیق دعوای اثبات مالکیت مواجه هستیم . ممکن است ما با انواع دیگری از دعوای اثبات مالکیت نیز مواجه شویم. مانند آنکه زمین از طریق ارث به ما رسیده باشد و حال قصد داریم از طریق دادخواست اثبات مالکیت ، مالکیت خود بر ملک را به ثبت برسانیم.

املاک دارای سابقه ثبتی نیاز به طرح دعوای اثبات مالکیت ندارند

باید متوجه شده باشید که املاک دارای سابقه ثبتی، نیازی به طرح دعوای اثبات مالکیت ندارند. زیرا قانون در این موارد کسی را مالک می داند که در اداره ثبت، ملک به نام او ثبت شده باشد. بنابراین با در دست داشتن سند عادی نمی توان ادعای مالکیت ملکی را داشت که از قبل دارای سند مالکیت رسمی است.

به کدام دادگاه مراجعه نماییم؟

برای طرح دعوای اثبات مالکیت لازم است به دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک مراجعه نماییم.

موضوع تصرف در دعوای اثبات مالکیت

تصرف و اثبات مالکیت
تصرف و اثبات مالکیت

از آنجا که تصرف یکی از اماره های مالکیت محسوب می گردد لذا در ابتدای امر کسی که ملک را در تصرف گرفته و در آنجا ساخت و ساز کرده یا ساکن است ، مالک محسوب می گردد. لذا بار اثبات مالکیت در این دعوا بر عهده مدعی قرار دارد. از این رو باید مدارک خود را بگونه ای آماده و در دادگاه ارائه نماید که آن را از وی بپذیرند . و نشانه ای بر حقانیت ادعای وی و قبول دعوا از طرف دادگاه باشد.

مشاوره با وکیل متخصص

در این موارد بهتر است حتماً این دعوا را از طریق وکیل پایه یک دادگستری پیگیری نمایید. زیرا در این مدل دعوای ملکی، همزمان با دادخواست اثبات مالکیت لازم است در مورد چند نوع دعوای دیگر نیز تصمیم بگیریم. تا دادگاه در مورد آنها نیز مبادرت به صدور حکم نماید. عدم توجه به تنظیم دادخواست های مرتبط با این نوع از دعاوی، ممکن است کار  را از اساس دچار مشکل نموده و گاه مسیر یک پرونده را به جای چند ماه تا چند سال به تعویق بیندازد.

اثبات مالکیت و موضوع سند (عادی و رسمی)

اثبات مالکیت با سند عادی
اثبات مالکیت با سند عادی

همانطور که گفتیم قانون کسی را مالک می داند که سند مالکیت دارد و در اداره ثبت، سند به نام او ثبت شده است. بنابراین اگر شما سند عادی در مورد ملکی دارید که آن ملک توسط دیگری دارای سند مالکیت رسمی است، شما نمی توانید دعوای اثبات مالکیت را در محاکم قضایی مطرح نمایید. اینگونه دعاوی از همان ابتدا با قرار عدم استماع مواجه خواهند شد. از این رو اگر شما با وکیل خبره در این دعاوی مشورت نکنید، ممکن است کارتان به سرانجام نرسد. در این موارد باید بدانیم چه نوع دعوایی را مطرح کنیم و چگونه آن را پیش ببریم.

در موارد اثبات مالکیت با کدام دعاوی دیگر مواجه هستیم؟

معمولاً در هنگام طرح دعوای اثبات مالکیت ، دعاوی دیگری مانند خلع ید، تصرف عدوانی ، رفع مزاحمت، ممانعت از حق ، قلع و قمع بنا مطرح می شوند. این وکیل است که تشخیص می دهد دعوای اثبات مالکیت چگونه مطرح شود. و دعاوی دیگر را نیز چه زمانی مطرح کند که با قرار عدم استماع مواجه نشود.

مدارک معتبر برای طرح دعوای اثبات مالکیت

گسی که در سمت خواهان در نظر دارد دعوای اثبات مالکیت را طرح نماید باید مدارک مطمئن در اختیار داشته باشد. از جمله اینکه قراردادی ارائه دهد که در آن معلوم باشد ملک را در چه تاریخی و چگونه و از چه کسی خریداری نموده است. همچنین دو شاهد نیز آن را امضاء کرده باشند. وی باید در دادگاه از قرارداد خود ، اصالت قرارداد و اعتبار آن دفاع نماید. البته در بیشتر موارد، کار اثبات مالکیت کمی مشکل خواهد بود.

وکیل اثبات مالکیت

چنانچه شما با دعوای اثبات مالکیت مواجه هستید و یا قصد طرح دعوا و تنظیم دادخواست اثبات مالکیت دارید لطفا مراقب باشید. هر گونه بی دقتی ممکن است مسیر را  طولانی تر کند. برای نتیجه بهتر لازم است به وکیل خبره مراجعه نمایید. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با در اختیار داشتن بهترین وکیل ملکی آماده ارائه خدمات حقوقی مناسب و قبول وکالت دعاوی شما در این موارد خواهد بود.

نمونه دادخواست اثبات مالکیت

ریاست محترم شعبه ……… دادگاه عمومی ………

با سلام و احترام، اینجانب علی اصغر بهار شیرازی فرزند میرزاخان در تاریخ 11/1/1389 یک قطعه زمین به مساحت 200 متر مربع را در قریه سنگی  شهرستان …..  خریداری نمودم.(اسناد آن ضمیمه دادخواست می باشد). با وجود سایر مدارک و ادله ضمیمه  دادخواست، مالک سهمی از ملک به مختصات و شماره پلاک ثبتی …… واقع در ……  می باشم.

با امعان نظر به اینکه مالکیت اینجانب در ملک مشاعی مورد انکار خوانده قرار گرفته و از تصرف اینجانب در ملک به عنوان مالک مشاعی، خودداری به عمل آورده است، لذا با توجه به ادله پیوست دادخواست، که به جهت اثبات مالکیت خود در ملک مشاع تقدیم شده است، از دادگاه محترم درخواست رفع مزاحمت و ممانعت خوانده از تصرف اینجانب به عنوان مالک بخشی در ملک مشاعی مورد نظر را خواستارم.

محل امضاء

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button
ارسال پیام