اعسار از پرداخت مبلغ بدهی و درخواست آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 9 صبح تا 8 شب با شماره 09306977305 تماس بگیرید.

اعسار از پرداخت مبلغ بدهی

اعسار از پرداخت بدهی

درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی

قبل از آشنایی با فرآیند دادخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، بهتر است در ابتدا، با مفهوم اعسار از پرداخت مبلغ بدهی آشنا شویم. کسی که در دادرسی حقوقی محکوم‌ به پرداخت وجه نقد می شود، در صورتی که توانایی پرداخت مبلغ تعیین شده را به صورت یکجا ندارد، می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی را مطرح کند.

درخواست اعسار ممکن است برای موضوعات مختلف و دعاوی مالی مطرح شود. در یکی از مهمترین موضوعات و فراگیرترین آنها ، دعوای مربوط به مطالبه مهریه میان  زوجین موجبات مطرح شدن درخواست اعسار از طرف زوج را فراهم می آورد.

مطلب مفید | مدت اعتبار اقرارنامه

درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، شرایطی را فراهم می کند تا فرد مبلغ تعیین شده را به صورت اقساط پرداخت کند. در این تعریف اعسار به معنی اثبات ناتوانی فرد در پرداخت است و تقسیط نیز به معنای قسطی کردن مبلغ مورد نظر است.

مطلب مفید | وادار کردن مالک آپارتمان بدهکار به پرداخت بدهی

با درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی ، فرد این فرصت را پیدا می کند ناتوانی خود در پرداخت بدهی را به صورت قانونی مطرح کند . بدین ترتیب وی زمان کافی برای پرداخت جریمه را خواهد داشت.

اعسار و تقسیط از لحاظ حقوقی دو معنای متفاوت دارند و هر کدام‌ مستندات مربوط به خود را دارند. البته این دو مفهوم به جای هم به کار می روند. وقتی درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی مطرح می شود، حکم دادگاه برای تقسیط مبلغ بدهی صادر می شود.

انواع روشهای صدور احکام اعساراز پرداخت مبلغ بدهی

بر اساس مستندات و آنچه از از قوانین دریافت میشود، در مقابل درخواست اعسار، قاضی به سه شکل متفاوت حکم صادر می کند:

تقسیط و قسطی کردن مبلغ بدهی،

دادن مهلت به فرد محکوم ،

برائت موقتی ذمه تا زمانی که توانایی پرداخت بدهی را کسب کند.

برای اثبات اعسار و مطرح کردن درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، این امکان برای فرد وجود دارد که وکيل بگیرد . این موضوع دلالت بر توانایی مالی شخص ندارد. بنابراین برای طرح درخواست اعسار می‌توانید وکیل داشته باشید.

مطلب مفید | فک رهن و مراحل آن

طرح درخواست اعسار از  پرداخت مبلغ بدهی

فردی که در یک پرونده حقوقی به عنوان بدهکار محکوم می شود و باید وجه نقد پرداخت کند، برای اثبات اعسار و درخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، باید با ارائه مستندات دلایل خود را مبنی بر اعسار به دادگاه اعلام کند.

تشریفات قانونی در فرآیند دادرسی مربوط به دلایل طرح دادخواست اعسار از پرداخت مبلغ بدهی و استناد به دلایل شرعی شهود حائز اهمیت هستند. مطابق با ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی مصوب ۱۳۷۸، قاضی باید از شهود پرونده که توسط متهم معرفی شدند، دعوت کند و اظهارات آن ها را به صورت حضوری در صورت جلسه ثبت کند.

اعسار از پرداخت مبلغ بدهی و درخواست آن

مطلب مفید | اثبات مالکیت با شهادت شهود

مقررات رسیدگی به دادخواست اعسار

مقررات سوگند و تحلیف باید رعایت شوند . شهود احضار شده به دادگاه ، باید سوگند یاد کرده و حقیقت را بازگو کنند. از دیگر مقررات الزامی در پرونده درخواست اعسار، مقررات جرح شهود میباشد . دادگاه باید از خوانده دعوای اعسار دعوت به عمل آورد و در یک جلسه جداگانه اظهارات او را در جرح شهود معرفی شده بشنود.

بر اساس مقررات ، خوانده دعوای اعسار این فرصت را دارد جرح شهود را اثبات کند یا این که در صورت لزوم، از شهود خواهان سوال کند. به منظور صدور حکم اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، تنها برگ تحت عنوان استشهادیه قابل استناد نیست.

قاضی برای رای به درخواست اعسار باید شهود خواهان را احضار کند. بعد از ثبت اظهارات آن ها و احراز هویت این افراد، در صورت اثبات اعسار رای صادر می شود.

 بر اساس قانون اعلام فقدان منظور از جرح شهود این است که برای شهادت دادن جرح شهود الزامی است. در صورتی که استشهادیه شامل اظهارات از پیش نوشته باشد و شهود تعرفه شده خواهان تنها به این اظهارات گواهی دهند، استشهادیه حامل ایراد خواهد بود.

مطلب مفید | وکیل ارث و انحصار وراثت

این امر به دو فرضیه اشاره دارد. این که شهود در عین اطلاع از این که باید اطلاعات خود درمورد خواهان اعسار را قید کنند، تنها به دلیل رفاقت یا سایر معذوریت ها از قید اطلاعات امتناع کرده‌اند و استشهادیه را امضا کرده‌اند. دیگر این که شهود از مفاد استشهادیه اطلاعی ندارند و بدون خواندن آن اقدام به امضا کرده‌اند.

اعسار از پرداخت مبلغ بدهی و درخواست آن

مفاد ماده ۵۰۶ آیین دادرسی دادگاه های عمومی

مطابق با ماده ۵۰۶ قانون آیین دادرسی مصوب ۱۳۷۹، یکی از ارکان الزامی استشهادیه قانونی، قید نسبت شهود با خواهان اعسار و اشاره به منبع اطلاعات شهود مبنی بر عدم توانایی مالی شخص در پرداخت بدهی است.

فرآیند درخواست دادرسی اعسار

برای دادرسی اعسار از پرداخت مبلغ بدهی، خواهان دعوا باید دادخواست خود با ضمیمه اصل استشهادیه محلی  و شهادت شهود را  ارائه دهد. بعد از ارائه پرونده و ثبت اسناد این مدارک باید به یک شعبه قضایی ارجاع داده شود.

پس از ثبت پرونده در شعبه قضایی اسناد ضمیمه پرونده باید به قاضی دادگاه کیفری ارجاع شوند. بعد از این که پرونده توسط قاضی بررسی شد و تمامی اسناد و مدارک تایید شدند، به دفتر دار دستور می دهد تا برای جلسه رسیدگی وقت تعیین‌ کند. بعد از تعیین وقت جلسه رسیدگی، زمان موعود به دو طرف دعوا، خوانده و خواهان ابلاغ می شود.

زمان جلسه رسیدگی هر دو طرف در دادگاه حضور پیدا می کنند. خواهان‌ اظهارات خود را به سمع قاضی می رساند و هم چنین درخواست می‌کند اظهارات شهود نیز به سمع قاضی برسند. شهادت هر یک از شهود به طور جداگانه توسط قاضی شنیده می شود.

رای دادگاه به درخواست تقسیط

بعد از این که اظهارات شهود و خواهان به سمع  قاضی رسید، ختم جلسه اعلام می شود و رای مورد نظر صادر می شود. مفاد حکم صادر شده به صورت غیر رسمی به شرح زیر است.

بعد از اظهارات شهود مبنی بر عدم توانایی مالی خواهان و اثبات این امر از طریق ارائه مدارک از جمله استشهادیه، حکم اعسار صادر می شود. خوانده نیز در مقابل اظهارات شهود و مدارک خواهان، هیچ دفاع قابل قبولی انجام نداده است.

نتیجه جلسه نیز صدور حکم مبنی بر تقسیط بدهی می باشد. در واقع نظر به این که تمامی مدارک پرونده و اظهارات خواهان و شهود تعرفه او، اعسار وی از پرداخت را به اثبات می رساند، وی نتیجه پرونده را به نفع خود تمام می‌کند.

به یاد داشته باشید که برای طرح دادخواست اعسار از پرداخت بدهی، مانعی برای در اختیار گرفتن وکیل ندارید. پس با طی کردن مراحل قانونی می توانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up