امکان توقیف سرقفلی مغازه و شرایط آن

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای بهره مندی از خدمات وکالت و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

امکان توقیف سرقفلی مغازه

توقیف سرقفلی مغازه

شرایط و امکان توقیف سرقفلی مغازه

بر اساس قوانینی که در تمام کشورها وجود دارند فردی که بدهکار است باید نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. چنانچه بدهکار توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته باشد، فرد طلبکار از این قابلیت برخوردار است تا اموال وی را توقیف کند.

این روش کاملاً قانونی است و می‌تواند فرد را به حق خود برساند. گاهی اوقات فرد اموالی به جز سرقفلی ندارد. حالا این سؤال مطرح است که آیا امکان توقیف سرقفلی مغازه وجود دارد؟ یا اینکه قانون اجازه چنین کاری را می‌دهد یا خیر؟ آیا می‌توان به‌عنوان مهریه سرقفلی را توقیف کرد؟ آیا میتوان از انتقال سرقفلی مغازه جلوگیری نمود؟ و ….

تمامی این موارد در بین سؤالات مهمی قرار می‌گیرند که باید به جواب کامل آن‌ها دست پیدا کرد. در ادامه به‌صورت کامل‌تر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین اگر سؤال خاصی ذهن شما را درگیر کرده است، می‌توانید از وکیل سرقفلی در گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری جویا شوید. همراه ما باشید.

آیا سرقفلی مغازه از قابلیت توقیف برخوردار است؟

همان‌طور که اشاره کردیم گاهی اوقات فرد بدهکار اموالی چون سرقفلی دارد . ازاینرو باید به این سؤال پاسخ داد که آیا امکان توقیف سرقفلی مغازه وجود دارد یا خیر؟ در جواب این سؤال باید بگوییم بله. سرقفلی از جمله اموالی بشمار می‌رود که هنگام انعقاد قرارداد از سوی مستأجر به مالک داده می‌شود. پرداخت مورد نظر هم می‌تواند قبل از امضا و هم بعد از امضای قرارداد به انجام برسد.

قابلیت توقیف سرقفلی

ازآنجا که سرقفلی از جمله حقوق دارای ارزش است، می‌توان نسبت به توقیف آن اقدام کرد. بطورکلی سرقفلی همان حق کسب پیشه و تجارت مستأجر بشمار می‌رود . لذا مستأجر به‌هیچ‌عنوان راضی نخواهد شد تا این حق را به فرد دیگری واگذار کند . بنابراین باید قوانینی وضع شده باشد تا بتوان با استناد به آنها، سرقفلی را توقیف کرد.

بدهکار هنگام توقیف حق سرقفلی می‌تواند آن را به مزایده بگذارد. البته باید به شرایط خاصی دست پیدا کرد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

چه شرایطی برای توقیف سرقفلی وجود دارد؟

یکی از سؤالات اساسی که درباره امکان توقیف سرقفلی مغازه به میان می‌آید، درباره شرایط توقیف سرقفلی است. باید بگوییم شرایط خاصی برای توقیف سرقفلی وجود دارد . اما یکسری از نکات به چشم می‌خورند که توجه به آنها ضروری است. به‌عنوان‌ مثال اگر مستأجر محکوم علیه باشد و بخواهید سرقفلی را توقیف کنید، به حقوق مالک و قرارداد اجاره نباید هیچگونه لطمه‌ای وارد شود.

مطلب مفید | توقیف عملیات اجرایی ثبت

باتوجه‌ به شرایطی که پرونده شما دارد، نکات موجود نیز می‌توانند متفاوت باشند. به همین علت پیشنهاد می‌شود حتماً با یک وکیل سرقفلی درباره این موضوع مشورت کنید. وکلا و کارشناسان گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری می‌توانند در این زمینه به کمک شما بیایند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های درج‌ شده در سایت تماس بگیرید.

نظرات درباره امکان توقیف سرقفلی مغازه

دررابطه‌ با امکان توقیف سرقفلی مغازه دیدگاه‌های مختلفی وجود دارند که توجه به آن‌ها ضرورت دارد. یکی از این دیدگاه‌ها در ارتباط با بدهکار بودن مستاجر است. شرایطی پیش می‌آید که شاهد بدهکار بودن مستاجر هستیم. در این شرایط برخی از افراد به دنبال توقیف سرقفلی یا حق کسب و پیشه هستند.

زمانیکه مستاجر بدهکار است، تنها در شرایطی می‌توان حق کسب و پیشه را توقیف کرد که مالک ملک در ازای انجام فرایند تخلیه نسبت به پرداخت حق کسب و پیشه به مستاجر اقدامات لازم را انجام دهد. محکوم له به هر میزان که طلب دارد، می‌تواند از حق سرقفلی مغازه آن را دریافت کند .

مطلب مفید | توقیف و بازداشت غیر قانونی اشخاص

پس در یک نگاه کلی می‌توانیم اینطور بیان کنیم این امکان وجود دارد تا در جهت توقیف و بازداشت حق سرقفلی مغازه گام‌های لازم را برداشت و هیچگونه منع قانونی را مشاهده نخواهید کرد. البته تا زمانی که مالک اجازه قانونی ندهد، نمی‌توان در جهت مزایده سرقفلی قدم از قدم گذاشت . در ادامه مطلب این موضوع را  مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دیدگاه دیگر درباره بدهکار بودن مالک است. گاهی اوقات شرایطی بوجود می‌آید که مالک دارای بدهی است. اگر مالک دارای مالکیت عین و مالکیت منافع تجاری باشد و حق سرقفلی نیز به او اختصاص یافته باشد، طلبکار این قابلیت را دارد تا برای رسیدن به منفعت خود سرقفلی را توقیف کند .  پس در این شرایط نیز امکان توقیف سرقفلی مغازه وجود دارد.

اگر پرونده مفتوح در دادگاه دارید و بدنبال وکیل هستید میتوانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید.

شرایط مزایده سرقفلی چیست

سرقفلی چگونه به مزایده گذاشته می‌شود؟

یکی دیگر از مهم‌ترین مباحثی که باید به بررسی آن بپردازیم، نحوه به مزایده گذاشتن سرقفلی است. همانطور که اشاره کردیم توقیف سرقفلی منع قانونی ندارد؛ اما زمانیکه قصد دارید آن را به مزایده بگذارید باید توجه به برخی از شرایط و نکات را در اولویت قرار دهید.

در واقع اگر سرقفلی را بدون کسب اجازه از مالک به مزایده بگذارید یا آن را به فروش برسانید، تخلف انجام داده‌اید. باتوجه‌ به قوانینی که وجود دارند، بهمنظور انتقال سرقفلی حتماً باید مالک را مطلع کنید و از او اجازه دریافت کنید.

مطلب مفید | مزایده فروش اموال ستاد اجرایی

در واقع مزایده و فروش در بین روش‌های انتقال به غیر قرار می‌گیرد. بعد از اینکه شخص بدهکار توانست اجازه مالک را دریافت کند، برای مزایده سرقفلی نیاز است به احکام دادگستری توجه داشته باشد.

همچنین همانطور که اموال غیرمنقول به مزایده گذاشته می‌شوند، مزایده سرقفلی را نیز باید به همان شکل انجام دهید. سرقفلی مربوطه بر اساس نظری که دادگاه صادر می‌کند، به مالک و یا شخص ثالثی فروخته خواهد شد. سپس فرد می‌تواند طلبی که داشته است را از این اموال به دست بیاورد. لازم به ذکر است بعد از فروش نیاز است به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا حق را به خریدار منتقل کنید.

توقیف سرقفلی برای پرداخت مهریه

یکی از سؤالات اساسی که مطرح می‌شود این است آیا امکان توقیف سرقفلی مغازه به دلیل گرفتن حق مهریه وجود دارد یا خیر؟ بسیاری از افراد بدنبال وصول مهریه خود هستند. قانون درباره این موضوع شرایطی را وضع کرده است که کاملاً صریح و روشن هستند.

امکان توقیف سرقفلی برای مهریه

اگر مال منقول یا غیرمنقول در بین مستثنیات دین قرار نگرفته باشد، زوجه این حق را دارد که نسبت به توقیف آن اقدام کند. برای این کار باید به دادگاه خانواده یا اداره ثبت مراجعه کرد. ازآنجا که سرقفلی در بین مستثنیات دین جای نمی‌گیرد می‌توانیم اینطور بیان کنیم که زوجه این حق را دارد تا برای رسیدن به حقوق قانونی خود سرقفلی را توقیف کند. این قانون مطابق با ماده 117 آئین دادرسی است.

اگر دستور توقیف سرقفلی قبل از درخواست مهریه صورت بگیرد، زوجه باید در مدت‌زمان ده روز درخواست خود را به ثبت برساند؛ در غیر این صورت دادگاه باتوجه‌ به دادخواستی که زوج ثبت کرده است، قرار تأمین خواسته یا همان توقیف اموال را لغو خواهد کرد.

مطلب مفید | دستور فروش ملک مشاع

ازآنجا که زنان درباره حق سرقفلی اطلاعات خاصی ندارند، بهتر است برای پیش‌بردن کارهای خود از وکیل استفاده کنند. وکیل سرقفلی می‌تواند در این زمینه به کمک آن‌ها بیاید و پرونده را در جهت مثبت هدایت کند. برای این کار می‌توانید با گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری تماس بگیرید.

چه اموالی قابل توقیف هستند؟

زمانیکه قصد دارید سرقفلی را توقیف کنید، ابتدا باید این سوال را جویا شوید که کدامیک از اموال دارای قابلیت تصرف هستند؟ در کل اموالی را میتوان توقیف کرد که دارای شرط مالیت باشند. شرایطی که به کمک شما می‌آیند، شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 • مال مربوطه باید این ویژگی را داشته باشد که بتوان آن را به شخص حقوقی یا غیرحقوقی انتقال داد.
 • بهره‌مندی از قابلیت نقل و انتقال مورد مهم دیگری است که باید به آن توجه داشت؛ ازاین‌رو می‌توانیم اینطور بیان کنیم اگر سرقفلی را نتوان به‌صورت کامل مستقل انتقال داد، پس در بین اموال نیز جای نمی‌گیرد.
 • داشتن منفعت ویژگی مهم دیگر است؛ ازاینرو واحدهای پول قدیم همچون شاهی و دینار را نمی‌توان انتقال داد.
 • بهره‌مندی از نقل عقلایی و ارزش ذاتی از دیگر شروطی هستند که باید نسبت به آنها توجه داشت.
 • مالی که جهت توقیف معرفی می‌شود، باید در دسته‌بندی مال طلق قرار گرفته باشد. مال طلق به این معنا است که معارضی نداشته باشد و شخص ذی‌نفع این قابلیت را داشته باشد تا نسبت به تملک در آوردن آن اقدامات لازم را به انجام برساند و در نقل و انتقال آن هیچگونه مشکلی به چشم نخورد.
 • درصورتیکه مال غیرمنقول از سابقه ثبتی برخوردار نباشد، اگر محکوم‌علیه تصرف مالکانه نسبت به آن داشته باشد و یا بر اساس حکم نهایی صادرشده به عنوان مالک جدید شناخته‌شده باشد، این امکان وجود دارد که نسبت به توقیف سرقفلی اقدام کرد.

آیا برای توقیف سرقفلی باید از وکیل استفاده کنیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم امکان توقیف سرقفلی مغازه وجود دارد. در واقع از  رایج ترین پرونده‌های ملکی و اجرایی می‌توانیم به اموراتی اشاره کنیم که مربوط به سرقفلی هستند. برای اینکه از روند قانونی پرونده خود خیالتان راحت باشد و بتوانید با سرعت بیشتری به نتیجه برسید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک وکیل متخصص و کاربلد بهره ببرید.

کلید حل دعوای سرقفلی نزد وکیل است

وکلایی کاربلد هستند که توانسته باشند بسیاری از ویژگی‌ها را به خود اختصاص دهند. شما هنگام انتخاب یک وکیل باید توجه به نکات زیر را در اولویت قرار دهید:

 • یک رزومه قوی و منحصربه‌ فرد را ارائه دهد.
 • قیمت پیشنهاد وکیل را جویا شوید.
 • درباره هزینه مشاوره اولیه اطلاعات لازم را بدست بیاورید.
 • امتیاز وکلا را بررسی کنید.
 • درباره تجربه کاری و موفقیت پرونده‌ها بررسی‌های مورد نیاز را انجام دهید.

گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری با بهره‌مندی از بهترین وکلا می‌تواند به کمک شما بیاید تا پرونده‌هایتان را سروسامان ببخشد. اگر درباره حق سرقفلی، توقیف، تنظیم شکواییه، تنظیم لایحه، تخلیه سرقفلی و… مشکلات جدی دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سخن آخر

یکی از راه‌ها برای رسیدن به طلب ، توقیف سرقفلی است. امکان توقیف سرقفلی مغازه وجود دارد و در این حین باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که در این مطلب سعی کردیم به مهم‌ترین آن‌ها بپردازیم.

همچنین در بحث طلاق ، زوجه میتواند برای رسیدن به مهریه خود، نسبت به توقیف سرقفلی اقدام می‌کنند. برای اینکه کارها در بهترین کیفیت ممکن پیش بروند و پرونده مسیر موفقیت‌آمیزی را طی کند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از برترین وکلا در این زمینه بهره ببرید. گروه حقوقی تخصصی ملکی اداری می‌تواند در این زمینه به کمک شما بیاید. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.