روشهای اجرا گذاشتن مهریه

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

روشهای اجرا گذاشتن مهریه

روشهای به اجرا گذاشتن مهریه

آشنایی با روشهای به اجرا گذاشتن مهریه

روشهای به اجرا گذاشتن مهریه  یک دغدغه اساسی برای زوجه برای مطالبه مهریه است. اختلافات زناشویی موجب میشود روشهای اجرا گذاشتن مهریه بیشتر در ذهن زن و شوهر مطرح شود .

مهریه یک دین است که باید مشخص و معین باشد و در هر شرایط پرداخت آن بر عهده مرد است. سند عقد ازدواج که مهریه در آن درج شده را میتوان یک سند لازم الاجرا دانست.

درج عنوان دقیق مهریه به صورت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه در عقدنامه مهم است. این دو تفاوتهایی با یکدیگر دارند.

در ازدواج دائم عدم تعیین مهریه موجب بطلان نمیشود. اما در عقد نکاح موقت حتماً باید مهریه تعیین شود در غیر این صورت عقد موقت باطل خواهد بود.

مطلب مفید | بهترین وکیل طلاق

مقررات جدید به اجرا گذاشتن مهریه

روشهای اجرا گذاشتن مهریه

بر اساس مقررات جدید برای اجرا گذاشتن مهریه در قدم اول باید کار را از مراجعه به دفتر ثبت ازدواج شروع کرد. همان دفتری که عقد مورد نظر در آن ثبت شده است .

در مراجعه به دفتر ازدواج باید درخواست صدور اجراییه برای مهریه را داد . سپس با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک (اداره اجرای مهریه) باید درخواست توقیف اموال را ارائه کرد .

اگر مشخصات دقیق اموال را میدانید که باید در درخواست خود ذکر کنید . در غیر این صورت انجام این کار از طریق استعلام های اداره ثبت از مراجع ذیصلاح همچون راهنمایی و رانندگی و بانک و… صورت مبگیرد.

همچنین میتوانید درخواست ممنوع الخروجی همسرتان را بدهید .

اعتراض زوج به درخواست اجرا گذاشتن مهریه

زوج به هنگام درخواست به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه میتواند به این کار اعتراض نماید. یعنی با مشخص شدن اموال زوج و درخواست توقیف ، ارزیابی و مزایده آن ،  زوج میتواند به آن اعتراض نماید.

زوج میتواند اعتراض خود را به شکلهای گوناگون و دلایل مختلف مطرح کند. از جمله اینکه اموال مورد نظر مستثنیات دین است. در نهایت ، البته تشخیص این موضوع بر عهده دادگاه خواهد بود

 مراجعه به دادگاه بعد از ثبت اجرای مهریه

ممکن است زوجه اقدامات اولیه را آغاز کند اما مال و اموالی پیدا نشود. یا اینکه وی قادر به معرفی آن نباشد. در نهایت اگر حداکثر تا شش ماه کار به نتیجه نرسد وی میتواند درخواست مراجعه به دادگاه را مطرح کند. بر این اساس گواهی ارجاع به دادگاه صادر میشود.

به هنگام عقد نکاح ؛ مهریه زن میتواند وجه نقد ، سکه بهار آزادی ، ملک ، خودرو و امثال آن باشد. برای اجرا گذاستن مهریه ؛ خوب است در مورد برخی از این نوع اموال و روش به اجرا گذاشتن مهریه بیشتر بدانیم. در این موارد میتوانید از وکیل خانواده نیز کمک بگیرید.

روش اجرا گذاشتن مال غیر منقولروشهای اجرا گذاشتن مهریه

اموال غیر منقول اموالی است که امکان جابجایی و نقل و انتقال ندارد. مهمترین اموال غیر منقول : خانه ، زمین ، آپارتمان ، باغ ، ویلا  ، مغازه و نظایر آن میباشند.

آنچه که والدین و فرزندان آنها باید بدانند این است که حتماً قبل از ازدواج در مورد مهریه بررسی و به قطعیت و دقت نظر برسید. در این مورد اصلاً جای هیچ رودربایستی نیست.

مثلاً اگر قرار است یک آپارتمان به عنوان مهریه به همسر داده شود. پیش از مراسم عقد ازدواج و در فرصت مناسب و با کمال دقت همه اطلاعات به شکل دقیق جمع آوری گردد. در زمان عقد و ثبت مشخصات زوجین و شروط ضمن عقد ، این مشخصات شامل : نام مالک (که حتماً نام همسر باید باشد) ، مشخصات ثبتی ملک ، آدرس دقیق ملک و کد پستی آن در سند ازدواج یا عقدنامه بطور دقیق ثبت گردد .

ننوشتن مشخصات دقیق موجب میشود در صورت اختلاف بین زوجین و شکایت زوجه و درخواست اجرای مهریه ، زوج در صورت داشتن چند آپارتمان ، بدترین آنرا به زوجه بدهد. یا اینکه زوجه نتواند به ملک یا مال مورد نظر خود برسد.

پس هر مال غیر منقول را از قبل بطور دقیق ثبت کنید تا در زمان اجرا گذاشتن مهریه دچار دردسر نشوید.

برای اطمینان از انتقال سند در آینده ، بهتر است این انتقال به عنوان یک تعهد در آینده ، در شروط ضمن عقد ازدواج قید شود و جزییات آن نیز بدقت ملحوظ شود.

همه این کارها موجب میشود در زمان درخواست مهریه از طرف زوجه و خودداری زوج از انتقال سند ، زوجه با مراجعه به دفتر خدمات قضایی و نهایتاً حضور در دادگاه محل وقوع ملک ، درخواست انتقال سند را مطرح کند.

 شرایط گرفتن ضامن در عقدنامه

یکی از اقدامات احتیاطی که زوجه میتواند انجام دهد آن است که در هنگام ثبت مشخصات مهریه در سند ازدواج علاوه بر زوج ، مشخصات نفر دیگری را (مثلاً پدر داماد) به عنوان ضامن اخذ نماید.

در این صورت چنانچه زوج در آینده از پرداخت مهریه ( سکه ، ملک و ….) خودداری نماید نفر ضامن مسئول بوده و میتوان در دادگاه از وی مهریه را مطالبه نمود.

این در مواردی میتواند کاربرد داشته باشد که زوج فاقد تمکن مالی است اما فرد ضامن مثلاً پدر او توانایی پرداخت مهریه را دارد. از این طریق زوجه میتواند براحتی مهریه خود را از ضامن طلب کرده و آن را دربافت نماید.

به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت

در گام اول بهتر است ببینید کدام دفتر ازدواج ، نسبت به ثبت عقد اقدام کرده است. پس به نشانی دفتر ازدواج مراجعه کنید. اگر دفتر ازدواج در آدرس قبلی وجود نداشت یا به هر دلیل دفتر تعطیل بود ، از طریق کانون سردفتران آدرس جدید و یا آدرس کفیل دفتر را پیدا کنید .

با مراجعه به دفتر مذکور اصل عقد نامه یا رونوشت آن را همراه داشته باشید.

درخواست مکتوبی را آماده کنید و از سردفتر تقاضای صدور اجراییه نمایید.

مراجعه به اداره ثبت و اجرای مهریه از این طریق برای این صورت میگیرد که یا قصد دارید زوج را ممنوع الخروج کنید یا اموال مازاد مستثنیات دین او را توقیف کنید.

اگر زوج اموالی نداشته باشد و یا اموال او کافی نباشد باید مسیر را از طریق دادگاه طی کرد. زیرا مالی برای توقیف وجود ندارد.

اگر اموال زوج برای توقیف کفایت میکرد سردفتر ازدواج ، اجرائیه به میزان مهریه تقاضا شده صادر و به نشانی زوج مندرج در عقدنامه از طریق پست ارسال می کند( در اینجا ملاک ، آدرس مندرج در عقدنامه است حتی اگر آدرس تغییر کرده باشد) .

با مراجعه به اداره ثبت اسناد ، شما میتوانید مشخص نمایید تا چه میزان از مبلغ مهریه ؛ همسرتان را ممنوع الخروج میکنید و چه مقدار از آن را برای توقیف اموال در نظر میگیرید.

اگر همسرتان بیشتز از یک خانه و یک ماشین داشته باشد امکان توقیف آنها وجود دارد. در غیر این صورت نمیتوانید یک خانه و یک خودرو همسرتان را توقیف نمایید. زیرا آنها جزء مستثنیات دین خواهند بود.

مهم نیست که مال غیر منقول در کدام استان قرار دارد. در هر استان که باشد با نیابتی که ادارات ثبت به یکدیگر میدهند امکان توقیف اموال وجود دارد.

به اجرا گذاشتن مهریه وجه نقد

مهریه وجه نقد به نرخ روز محاسبه میشود. برای مطالبه مهریه وجه نقد میتوان از طریق دادگاه یا اداره اجرای ثبت اقدام نمود.

در صورت اقامه دعوی ، تاریخ اقامه دعوی ملاک پرداخت مهریه نیست. بلکه ملاک ، تاریخ پرداخت مهریه خواهد بود. در حال حاضر سامانه قوه قضاییه میتواند میزان پرداخت مهریه را به صورت آنلاین اعلام نماید.

به اجرا گذاشتن مهریه سکه طلا

مهریه در قالب طلا میتواند سکه بهار آزادی ، سکه امامی ، نیم سکه ، ربع سکه و طلا باشد. همه اینها باید بطور دقیق در عقدنامه ذکر شود. برای اجرا گذاشتن مهریه که طلا باشد باز هم از همان روش مراجعه به دادگاه یا اداره ثبت امکان مطالبه وجود دارد.

برای حصول نتیجه و کسب نتایج بهتر ، توصیه میشود با وکیل طلاق و یا وکیل متخصص مطالبه مهریه مشورت نمایید.

به اجرا گذاشتن مهریه در عقد موقت

مهریه مربوط به عقد موقت از طریق قانونی قابل مطالبه می باشد. صیغه نامه موقت ، چه به صورت رسمی ثبت شده باشد و چه عادی ، در هر حال مهریه از طریق دادگاه قابل مطالبه خواهد بود. با این وجود برای به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت نیازمند سند رسمی نکاح موقت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up