راههای اثبات مالکیت اموال فاقد سند

کاربر گرامی :
1. برای مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل ملکی ، چنانچه تلفن همراه در دست دارید از ساعت 14 تا 20 روزهای اداری بر روی شماره 09122491524 کلیک کنید.

2. جهت دریافت پاسخ سوالات خود از وکیل ملکی ، پیامک کوتاه به شماره فوق ارسال نمایید.

3. در صورت عدم پاسخگویی تلفنی وکیل ملکی ( بدلیل جلسه با موکلین ) ، لطفا بعد از ساعتی دوباره تماس بگیرید.

راههای اثبات مالکیت اموال فاقد سند

با راهاای اثبات مالکیت اموال آشنا شوید

با راهاای اثبات مالکیت اموال آشنا شوید

ار چه راههایی میتوان به اثبات مالکیت اموال فاقد سند پرداخت؟

یکی از بحث برانگیزترین مسائل حقوقی در مورد اموال بویژه املاک ، اثبات مالکیت بدون در دست داشتن سند است. اثبات مالکیت اموال فاقد سند باید به گونه‌ای صورت بگیرد که دادگاه رای به مالک بودن شما بدهد. اما این امر آنگونه که به نظر می‌رسد، ساده نیست. سند مهم‌ترین ابزار حقوقی و رسمی برای اثبات مالکیت بشمار می‌آید. به عنوان مثال با در دست داشتن سند می‌توان برای اثبات مالکیت ملک مورد ادعا استفاده کرد.

مطلب مفید | انواع سند مالکیت ملک

به طبع در شرایطی امکان دارد که سند بدلایل مختلف نظیر گم شدن، سرقت و… در دسترس نباشد. در این شرایط اعلام می‌شود که سند مفقود شده است. تفاوتی ندارد که مبحث مدنظر ملک مال منقول و غیرمنقول باشد. زیرا در هر صورت نبود سند به معنای عدم مالکیت شخص بر روی مال یا ملک مدنظر است. در ادامه ما را همراهی کنید تا برخی ابهامات رایج در مورد اثبات حق مالکیت بر روی ملک یا اموال مختلف اطلاعات پایه را ارائه دهیم.

 رسیدگی به  پرونده‌های مالکیت بدون مشاور حقوقی مشکل است.

رسیدگی به  پرونده‌های مالکیت بدون مشاور حقوقی مشکل است.

آشنایی کلی با بحث سند و اثبات مالکیت به وسیله آن

پیش از صحبت در مورد اثبات مالکیت اموال فاقد سند باید گفت اگر آپارتمان ، باغ ، زمین و ….در یک دفتر رسمی ثبت نشده باشد، فاقد سند شناخته می‌شود. قاعدتاً این امر باعث می‌شود انتقال آن به دیگری امکان‌پذیر نباشد. این در حالی است که با در دست داشتن سند، می‌توان با کمترین مشکل قانونی احقاق حق کرد.

مطلب مفید | اثبات مالکیت با سند عادی 

ممکن است به علت نبود سند بین خریدار و فروشنده ، اختلاف مالکیت بوجود بیاید. خریدار می‌‌تواند نسبت به نبود سند جهت جابه‌جایی ملک یا مال مربوطه شکایت خود را اعلام کند. پس از ارائه درخواست حقوقی، پرونده مربوطه در دادگاه رسیدگی می‌‌شود.

مراحل ارسال درخواست به دادگاه

پس از طرح دادخواست اثبات مالکیت ،‌ صاحب ملک یا مال باید مدارک و مستندات خود را جهت اثبات مالکیت اموال فاقد سند به دادگاه ارائه دهد. خواهان یا ذی نفع می‌تواند در زمان دلخواه خود به دادگاه مراجعه کند و در این زمینه محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمینه رسیدگی به این پرونده‌ها در نظر بگیرید، ارسال مستندات جهت بررسی دادگاه است. دادگاه به غیر از مستنداتی که ذی نفع و خواهان ارائه می‌کند،‌ هیچ مرجع خاص دیگری برای تصمیم‌گیری ندارد و به همین دلیل باید در این زمینه نهایت دقت را به خرج دهید. برای مثال اگر مدارک مربوطه موجب ایجاد کوچک‌ترین حس شکی نسبت به مالکیت شما شوند، نظر دادگاه ممکن است به طور کامل تغییر کند.

مشاور حقوقی بهترین وسیله جهت اثبات مالکیت است

مشاور حقوقی بهترین وسیله جهت اثبات مالکیت است

راه‌های مختلف اثبات مالکیت اموال فاقد سند چه مواردی است؟

حال که به روش ارائه درخواست در زمینه اثبات مالکیت اموال فاقد سند پرداختیم، نوبت به صحبت در مورد نحوه اثبات مالکیت ملک یا مال می‌رسد. هر یک از مواردی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم نیازمند مدارک منحصر به فرد  هستند. البته بهترین روش ممکن آن است که در زمان رسیدگی به پرونده از همه عناصر بصورت همزمان استفاده شود.

شهادت دادن شهود

شهادت دادن شهود یکی از موارد اثبات مالکیت است. از این عامل در اکثر پرونده‌های حقوقی می‌توان بهره گرفت. شهود مربوط به پرونده‌‌های اثبات مالکیت اموال فاقد سند باید افرادی باشند که سابقاً از مالکیت شخص یا اشخاص ذی نفع بر روی ملک یا مال مربوطه آگاه بوده باشند.

این افراد باید در زمان رسیدگی به پرونده بر اساس قوانین حقوقی شهادت خود را به دادگاه اعلام کنند. هرچه میزان شناخت و آگاهی شهود بیشتر باشد، احتمال اینکه دادگاه نظر آن‌ها را در زمینه رسیدگی به پرونده با اهمیت بالاتری دنبال کند، افزایش می‌یابد.

اماره تصرف

هر ملکی که ثبات قانونی نداشته باشد و یا سند ملکی آن مفقود شده باشد بر اساس قوانین مربوط به اثبات مالکیت اموال فاقد سند می‌تواند مورد تصرف قرار بگیرد. منظور از تصرف آن است که شخصی به غیر از مالک اصلی اعلام کند که ملک یا مال مربوطه متعلق به او خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه اماره تصرف بحث اثبات مالکیت خلاف محسوب می‌شود. به طور کلی زمانی که اماره تصرف رخ بدهد و مالک اصل نتواند مدارک یا اسناد مالکیت خود را به دادگاه ارائه کند، ملک در اختیار متصرف قرار می‌گیرد. البته باید اشاره کنیم اماره تصرف در بسیاری از موارد باطل اعلام می‌شود. لذا دادگاه از مالک اصلی درخواست می‌‌کند تا مدارک خود را در اسرع وقت ارائه دهد.

رسیدگی به پرونده‌ اثبات مالکیت چقدر طول می‌کشد؟

اگر با پرونده‌های اثبات مالکیت اموال فاقد سند آشنا باشید می‌دانید که پرونده‌های مذکور به سادگی قابل حل شدن نیستند. زیرا هم ذی نفع و هم خواهان پرونده باید مدارک و مستندات خود را به دادگاه ارائه دهند. قاعدتاً با وجود چنین امری، رسیدگی به پرونده می‌تواند تا ماه‌ها طول بکشد.

به همین دلیل همواره توصیه می‌شود جهت تسریع در روند رسیدگی به پرونده از یک وکیل باتجربه استفاده کنید. وکلا اطلاعات بیشتری نسبت به شما در زمینه مواد قانونی مرتبط با این نوع پرونده‌های حقوقی دارند. بنابراین آنها می‌توانند در جمع‌آوری مدارک موردنیاز به شما کمک کنند. با انتخاب یک وکیل مناسب می‌توانید خیال راحت تر بابت پیروزی در پرونده داشته باشید.

سخن پایانی

اثبات کردن مالکیت بدون در دست داشتن سند یک مبحث پیچیده حقوقی به شمار می‌آید. بخش اعظمی از پرونده‌های حقوقی موجود در دادگاه‌های کشور مربوط به اثبات مالکیت است. اگرچه روش‌های مختلفی برای ثابت کردن مالکیت بر روی ملک یا اموال مختلف وجود دارد؛ اما فرایند حقوقی رسیدگی به این پرونده‌ها از اختیار افراد ناآشنا به مباحث حقوقی خارج است.

بهترین روش ممکن برای اثبات مالکیت اموال فاقد سند، استفاده از راهنمایی‌های کارشناسان حقوقی است. این کارشناسان می‌توانند کلیه اطلاعات موردنیاز را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دادگاه ارائه دهند تا رسیدگی به پرونده شما با سرعت بیشتری دنبال شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با وکلای ما که مسلط بر قانون مدنی و قوانین تجاری هستند تماس بگیرد.

مشاوره دعاوی ملکی
روزهای اداری(8 تا 21)