الزام به رفع مزاحمت ملکی

مزاحمت ملکی چیست؟

الزام به رفع مزاحمت ملکی

الزام به رفع مزاحمت ملکی – یکی از دعاوی مطرح در امور ملکی، دعوای رفع مزاحمت از ملکی است که همچنان در تصرف صاحب مال است. با این توضیح که عامل مزاحمت، بدون تصرف در مال، برای صاحب آن ایجاد مزاحمت کرده است. این موضوع با تصرف عدوانی و تخلیه ید تفاوت دارد.

مزاحمت ممکن است بر پایه ناآگاهی(جنبه حقوقی) و یا از روی عمد و با نیت قبلی(جنبه کیفری) ایجاد شده باشد. در هر حال این اقدام بر خلاف موازین قانونی است و می توان علیه عامل مزاحمت، اقامه دعوا و یا طرح شکایت نمود.

دعوای الزام به رفع مزاحمت ملکی از جمله دعاوی است که در قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی و قانون مجازات اسلامی در مورد آن بحث شده است.

ورود قانون مجازات اسلامی به این نوع دعوا به مفهوم آن است که در مواردی این موضوع جنبه کیفری پیدا می کند. بویژه در مواردی که فرد مزاحم برای اموال دولتی و یا وابسته به نهادهای عمومی مزاحمت ایجاد کرده است. با این وجود در موارد بیشمار دعوا جنبه حقوقی دارد و لازم است از طریق دادگاه حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد.

 برای اطلاع بیشتر در خصوص مواد قانونی مربوط به این دعوا، در انتهای این مطلب، فایل پیوست(مواد قانونی و رویه های قضایی مربوط به دعوای مزاحمت) قرار داده شده است.

مصادیق مزاحمت ملکی

دعوای الزام به رفع مزاحمت ملکی با رفتار و زندگی و منافع روزمره مردم گره خورده است. از آنجا که برخی از مردم برداشت های نادرست نسبت به حقوق خود و دیگران دارند لذا بروز عینی و عملی این نوع دعوا بسیار زیاد است. از این رو می توان مصادیق زیادی برای آن برشمرد. در اینجا نمونه هایی از رفتارهای شهروندان که در حقیقت نوعی مزاحمت است ذکر می شود:

 • پارک کردن اتومبیل در زمین یا پارکینگ متعلق به دیگران.
 • رفت و آمد از مسیر اختصاصی دیگران.
 • قرار دادن اثاثیه در مقابل محل کسب دیگران
 • خودداری از عدم تعمیر در محل مسکونی یا تجاری به گونه ای که ضرر آن بیشتر متوجه همسایگان شود.

نحوه طرح دعوای رفع مزاحمت ملکی

از آنجا که این دعوا جنبه کیفری هم دارد لذا می توان در مواردی از طریق دادسرا نسبت به طرح دعوا اقدام کرد. با این وجود در اغلب موارد وکلا ترجیح می دهند دعوا به صورت حقوقی دنبال شود.

خواهان و خوانده در دعوای رفع مراحمت ملکی

در دعوای الزام به رفع مزاحمت ملکی خواهان مالک ملکی است که از باب ایجاد مزاحمت دیگری آسیب دیده است. فرد مزاحم نیز در این دعوا در حکم خوانده خواهد بود.

دادگاه صالح

دادگاه صالح دادگاهی است که ملک در حوزه آن قرار دارد.

انتظارات خواهان از دادگاه

خواهان با تنظیم دادخواست الزام به رفع مزاحمت ملکی، از دادگاه انتظار محکومیت خوانده را دارد. همچنین انتظار دارد مزاحمت پایان یافته و ضرر و زیان وارده به وی با اخذ خسارت جبران شود.

مدارک لازم برای اقامه دعوا

در دعوای الزام به رفع مزاحمت ملکی خواهان باید مدارک دال بر تصرف خود بر ملکی که ادعای مزاحمت در مورد آن وجود دارد را ارائه دهد. همچنین اسناد و یا ادله مورد پذیرشی داشته باشد که نشان از مزاحمت خوانده یا خواندگان بر ملک تصرفی وی داشته باشد. وی باید به دادگاه ثابت کتد مال مورد نظر از گذشته در تصرف وی بوده است. مزاحمت به طور مرتب و به صورت عینی و ملموس تکرار شده و وی هیچگاه نسبت به عمل خوانده رضایت نداشته است.

به محض صدور رأی بدوی، رأی قابلیت اجرا دارد و حتی تجدیدنظرخواهی از آن، مانع اجرای حکم نمی شود.

نکته مهم

باید توجه داشت اگر مال از تصرف مالک خارج شده باشد موضوع تصرف عدوانی است و جنبه کیفری پیدا می کند. این جرم از طریق دادسرا باید مورد پیگیری قرار می گیرد.

شاید به مطالعه این مقالات هم علاقه مند باشید:

دعوای قلع و قمع بنای غیر مجاز

رسیدگی به اشتباهات و اختلافات ثبتی

وکیل در دعوای تصرف عدوانی

مستندات قانونی و رویه های قضایی دعوای الزام به رفع مزاحمت

بیشتر مطالعه کنید

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  اگر کسی زمین مسکونی داشته باشد که همسایه ناودان ساختمان و لوله گاز خود را به صورت غیرقانونی در آن زمین قرار داده باشد، آیا می توان از وی شکایت کرد؟ (با توجه به این که هنوز زمین است و بنایی ساخته نشده)
  در مورد سبق تصرف، اگر مزاحم قبل از اینکه شما زمین را خریده باشید (مثلا 10 سال قبل) این معارض ها را ایجاد کرده باشد ، آیا می توان از وی شکایت کرد؟ (در زمان خرید زمین شما متوجه این معارض ها نشده اید و در واقع سرشما کلاه گذاشتن!)

  پاسخ
 • آیا مزاحمت ملکی در دادگاه کیفری با قلع وقمع مستحدثات در دادگاه حقوقی یک موضوع می باشد؟

  پاسخ
  • وکیل املاک
   18 فوریه 2021 00:16

   با سلام و احترام.
   این دو عنوان تفاوت هایی با یکدیگر دارند و یکسان نیستند. اگرچه در ظاهر امر دارای شباهت هایی در خصوص اینکه همیشه وجود فردی مطرح است که در یک ملک دیگر مبادرت به اقداماتی مانند احداث بنا و یا کاشت درخت و اقداماتی از این قبیل انجام داده است.
   در جرم مزاحمت ملکی معمولا مالک در ملک خود حضور دارد و یا ملک در تصرف وی می باشد و خوانده به دلایلی برای وی مزاحمت هایی ایجاد می کند. در این موارد جرم مورد نظر جنبه حقوقی داردو اما گاهی مزاحمت در اراضی دولتی انجام می گیرد که در این صورت به استناد ماده 690 قانون مجازات اسلامی مزاحمت واجد جنبه کیفری است و با مجازات حبس همراه است.
   در جرم قلع و قمع عمدتاً دو حالت وجود دارد یا مالک، ملک خود را به مستاجر اجاره داده و مستاجر بدون اجازه ، در ملک او بنایی احداث و یا درختانی را کاشته و یا درختانی را غرس کرده و یا اینکه فردی در اراضی که مجاز به احداث بنا نبوده بنا احداث کرده مثل زمین های باغی. به عبارتی در ملک تغییر کاربری داده باشد. در این صورت محکوم به قلع و قمع بنا و مجازات نقدی خواهد شد.

   البته این موضوع از ابعاد مختلف قابل بحث خواهد بود.
   با سپاس از شما.

   پاسخ
  • وکیل املاک
   4 مارس 2021 00:47

   با سلام و ادب.
   با همه این فروض که اشاره نمودید احتمال پیگیری و طرح شکایت وجود دارد. شما در حال حاضر مالک ملک هستید و نباید کسی برای ملک مزاحمتی بوجود آورد. چه بنا احداث شده باشد و چه نشده باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button
ارسال پیام