سامانه غرامت تامین اجتماعی

سامانه غرامت تامین اجتماعی

سامانه غرامت تامین اجتماعی

سامانه غرامت تامین اجتماعی

آشنایی با سامانه غرامت تامین اجتماعی

سامانه غرامت تامین اجتماعی سامانه ای است که با توجه به شرایطی که وجود دارد، بیمه شدگان عزیز میتوانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند. مرخصی استعلاجی متفاوت از مرخصی استحقاقی است.

بیشتر بخوانید | نحوه محاسبه مرخصی استحقاقی 

عمدتاً محدودیتی جهت استفاده از مرخصی برای بیمه شدگان وجود ندارد. چرا که این سازمان در تلاش است تا بیمه‌ شدگان محترم بتوانند در دوران بیماری بدون نگرانی بابت مسائل مالی ،حقوق خود را از این سازمان دریافت کنند. به هر حال بیماریهای حاصل از کار به صورت موقت افراد را از انجام کار و فعالیت باز میدارد. این موراد باعث میشود تا فرد بیمه شده نیاز به استراحت و درمان داشته باشد.

مطلب مفید | حداقل حقوق و دستمزد

در این مطلب درباره نکات مربوط به مرخصی پزشکی یا استعلاجی مواردی همچون شرایط دریافت آن و مدت زمان آن بیان شده است.

مرخصی استعلاجی تامین اجتماعی چیست؟

میتوان اینگونه گفت که مرخصی استعلاجی تامین اجتماعی یکی از انواع مرخصی در قانون کار است. بیمه شدگان این سازمان میتوانند در دوره بیماری خود البته با تایید کمیسیون پزشکی از این نوع مرخصی استفاده کنند.

بند 7 ماده 2 قانون تامین اجتماعی غرامت دستمزد این ایام را نیز مشخص کرده است. بیمه شدگان عزیز بدون نگرانی بابت مسائل مالی میتوانند به استراحت بپردازند. معمولاً آن دسته از افرادی که مرخصی استعلاجی آنها از سه روز کمتر است نمیتوانند از غرامت دستمزد ایام بیماری استفاده کنند.

چنانچه بیماری این افراد 7 تا 15 روز باشد میتوانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند. در یک سال کاری می توانند این افراد از تایید پزشک معالج خود استفاده کرده و غرامت دستمزد در این ایام را دریافت کنند.

مطلب مفید | غرامت دستمزد ایام بیماری چقدر است؟

ناگفته نماند که اگر 15 الی 60 روز را برای مدت زمان استراحت فرد بیمه شده پزشک معتمد با تایید شورای پزشکی سازمان اجتماعی تایید کند، بیمه شده از غرامت دستمزد ایام بیماری قادر به استفاده است. بدین ترتیب این عزیزان می توانند زمان مراجعه به سامانه غرامت تامین اجتماعی به راحتی به ثبت درخواست مرخصی خود بپردازند.

مرخصی استعلاجی تامین اجتماعی

مرخصی استعلاجی تامین اجتماعی

آیا بدون مراجعه حضوری میتوان اقدام به ثبت مرخصی استعلاجی نمود؟

به طور معمول سامانه ای به صورت الکترونیکی وجود دارد که از طریق آن میتوان در چند مرحله ساده، افراد متقاضی اقدام به ثبت نام کنند. بدین ترتیب بیمه شدگان به صورت غیرحضوری می توانند مرخصی استعلاجی خود را به ثبت برسانند.

آدرس سامانه غرامت تامین اجتماعی

شما ضمن مراجعه به سامانه غرامت تامین اجتماعی این انتظار را میتوانید داشته باشید که در سریعترین زمان ممکن به ثبت مرخصی استعلاجی بپردازید. این سامانه به آدرس eservices.tamin.ir معرفی شده است. شما زمانی که وارد این سامانه میشوید ورود را انتخاب کرده و سپس نام کاربری و گذرواژه تامین اجتماعی خود را وارد کنید. سپس مجدداً گزینه ورود را انتخاب کنید.

سپس روی قسمت بیمه ‌شدگان کلیک کرده و از حمایت های کوتاه به سمت گزینه درخواست غرامت دستمزد بیماری مراجعه کنید. در صفحه باز شده میتوانید فرم درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری را پر کنید. در پایان برای ثبت این کار گزینه ثبت را کلیک کنید.

سامانه های این چنینی قطعاً میتواند به نفع بیمه شدگان عزیز تأمین اجتماعی باشد. زیرا در زمان کوتاه و بدون اتلاف وقت انتظار درخواست به رسیدگی خود را داشته باشند.

سامانه غرامت تامین اجتماعی

سامانه غرامت تامین اجتماعی

شرایط پرداخت غرامت تأمین اجتماعی

غرامت تامین اجتماعی به شکلی است که وجهی را در دوران بارداری و یا در زمان عدم توانایی در انجام کار، بیمه شدگان تأمین اجتماعی میتوانند دریافت کنند. اینگونه نیست که فرد در دوره درمان باشد و بتواند از این غرامت استفاده کند.

زیرا پزشک معالج باید گواهی تأیید شده را بابت استراحت صادر کند. سپس بیمه شده ضمن مراجعه به سامانه غرامت تامین اجتماعی میتواند این گواهی را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد.

مطلب مفید | سند غرامت تامین اجتماعی

ناگفته نماند که برای بیمه شدگانی که بازخرید، استعفا و یا اخراج شده اند، این غرامت در نظر گرفته نشده است. از کار افتادگی کلی نیز شامل این غرامت نخواهد شد. در پایان باید بدانید که در زمان استراحت نباید از کارفرما هیچگونه حقوقی دریافت شده باشد.

بررسی استراحتها

حال که میتوانید به سامانه غرامت تامین اجتماعی ورود پیدا کنید، بهتر است بدانید که استراحتها نیز مورد بررسی قرار میگیرد. مراجع پزشکی به بررسی استراحت های پزشکی میپردازند. تنها در هر نوبت از 7 روز که مجموع آن می شود 15 روز در 1 سال ، می توان از استراحت ایام بیماری استفاده کرد. کلیه استراحت های دوره بارداری تنها با تأیید پزشک معتمد امکان پذیر است. شورای پزشکی باید استراحت پزشکی مازاد را تأیید کند. در بررسی غرامت تأمین اجتماعی بررسی استراحت توسط شورای پزشکی و یا پزشک معتمد در شرایط مختلف را نباید نادیده گرفت.

مدت پرداخت غرامت تامین اجتماعی

در برخی از شرایط مدت پرداخت از کسر سه روز اول پیروی نمیکند. استراحت جانبازان ، بیماری که ادامه بیماری قبلی باشد، بستری در بیمارستان و بیماری حرفه ای همگی لازم نیست تا دستمزد خود را همراه با کسر 3 روز اول دریافت کنند.

بیماران عادی سرپایی که 10 روز استراحت پزشکی دارند، چنانچه کارفرما اعلام کند، حتی اگر بیمه وی کارکردی نداشته باشد، با توجه به ضوابط دستگاه، 3 روز اول را کارگاه پرداخت میکند و 7 روز باقی مانده در سامانه غرامت تامین اجتماعی قابل ثبت است.

سخن پایانی

سازمان تأمین اجتماعی از جمله سازمان های معتبری است که با مزایای آن آشنایی احتمالی دارید. متأسفانه برخی با مزایای آن آشنایی ندارند. سامانه غرامت میتواند شما را برای دسترسی سریع تر و البته کوتاه تر مجاب کند. تا بتوانید از خدمات این سازمان در شرایطی همچون بارداری(برای خانم ها)، بیماری و بسیاری از موارد دیگر استفاده کنید. در هنگام بیماری باید ذهن انسان بابت مسائل مالی راحت باشد. از مزایای بیمه در سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه استعلاجی است.