هیات تشخیص و حل اختلاف موضوع ماده 157 قانون کار

با سلام.
کاربر گرامی لطفاً برای طرح سوال ، فقط از طریق پیامک ، و برای اعطای نمایندگی به وکیل جهت طرح دعوا و دفاع از شما در اداره کار ، با شماره 09196853590 تماس بگیرید.

هیات تشخیص و حل اختلاف موضوع ماده ۱۵۷ قانون کار

مراجع حل اختلافات کارگری

مراجع حل اختلافات کارگری

در حال حاضر با افزایش تعداد کارگاه ها و کارخانه ها به صورت فزاینده شاهد اختلافات زیادی در محیط های کاری هستیم. این اختلافات دلایل مختلفی پیدارند.

در پرونده اختلافات کارگری ممکن است حق با کارگران و یا کارفرمایان باشد. همه اختلافات از طریق سازش به اتمام نمی رسند. بنابراین مراجع رسمی وظیفه رسیدگی به این پرونده ها را دارند.

دو مرجع قانونی اداره کار یعنی هیات تشخیص و هیئت حل اختلاف با همین هدف شکل گرفته اند.

در این مقاله ضمن بررسی این موضوع یعنی مفاد ماده ۱۵۷ قانون کار ، نکاتی را فرا خواهیم گرفت. در صورتیکه شما کاربر گرامی با مشکلاتی در این زمینه مواجهید یا دعاوی مطرح دارید میتوانید جهت مشاوره حقوقی در اولین فرصت با شماره 09379219890 با وکیل دعاوی کار تماس بگیرید.

ماده ۱۵۷ قانون کار چیست؟

در برخی موارد اختلافاتی میان کارفرما، کارآموز یا کارگر پدیدار شود. این اختلافات ممکن است به خاطر نقض قوانین و مقررات حاکم بر کار، قرارداد های کارآموزی موافقت نامه ها و یا هر گونه پیمان‌ نامه باشد.

در همه اختلافات ابتدا به این هیاتها مراجعه نمی شود. بلکه در چنین مواردی قبل از هر چیز به طرفین دعوا اعم از کارگر، کارفرما، کارآموز و یا نمایندگان قانونی آن ها توصیه میشود با حضور در شورای اسلامی کار، با یکدیگر سازش نمایند.

چنانچه شورای اسلامی کار در محل کار نباشد، پیگیری اختلافات از طریق انجمن های صنفی امکان پذیر خواهد بود.

اگرطرفین دعوا حاضر به سازش نباشند هیات تشخیص و حل اختلاف به ترتیب مرجع رسیدگی خواهند بود.

آشنایی با هیات تشخیص و حل اختلاف

ترکیب هیات تشخیص و حل اختلاف

ترکیب هیات تشخیص و حل اختلاف

دو مرجعی که در دعاوی کار به ترتیب به آنها مراجعه میشود، هیات تشخیص و حل اختلاف هستند.

هیات تشخیص

وقتی صحبت از ماده ۱۵۷ قانون کار شد، به هیئت تشخیص به عنوان یکی از مراجع رسیدگی به اختلافات اشاره کردیم. اینکه تعداد هیات تشخیص و حل اختلاف استان‌ های مختلف چقدر باشد، مطابق با قانون کار خواهد بود.

اعضای هیات تشخیص

اعضای هیات تشخیص عبارتند از : یک نفر نماینده وزارت کار و امور اجتماعی. یک نفر نماینده کارگران منتخب کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مرکز استان . و نفر سوم نماینده کارفرمایان به انتخاب کانون های صنفی کارفرمایان مرکز استان .

صدور رای و نحوه اعتراض در هیئت تشخیص

در صورتیکه فرد به آراء صادره از سوی هیئت تشخیص اعتراض داشته باشد، می تواند مراتب اعتراض خود را به هیئت حل اختلاف اعلام نماید. در صورت عدم اعتراض ، پس از گذشت ۱۵ روز از اعلام آرای هیئت تشخیص، این آراء لازم الاجرا خواهند بود.

هیات حل اختلاف و اعضای آن

اعضای هیات حل اختلاف

اعضای هیات حل اختلاف

مدت زمان تشکیل این هیئت دو سال خواهد بود. در هیات اختلاف استان افراد زیر شرکت دارند:

سه نفر نماینده کارگران منتخب کانون هماهنگی شورای اسلامی استان، انجمن های صنفی و یا مجمع نمایندگان .

نمایندگان کارفرمایان منتخب مدیران واحدهای منطقه(سه نفر) .

نمایندگان دولت شامل رییس دادگستری ، فرماندار و مدیر کل کار . (البته امکان حضور نمایندگان آنها نیز وجود دارد).

تشکیل هیئت های حل اختلاف متناسب با حجم کار و تعدد پرونده های مطرح شده است. زمان تشکیل این هیات ها خارج از زمان اداری است.

مقررات مربوط به هیات تشخیص و حل اختلاف چگونه وضع می شود؟

تمام مقرراتی که در خصوص انتخاب اعضای شرکت کننده در هیئت تشخیص و حل اختلاف وجود دارد، ساز و کار تشکیل جلسات و رسیدگی به پرونده ها از سوی شورای عالی کار وضع شده است. تصویب این مقررات نیز بر عهده وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی است.

وقتی مراجع حل اختلاف کار آرای خود را به صورت قطعی صادر می کنند، نشان دهنده لازم‌ الاجرا بودن آنها می باشد.

سخن پایانی

هیات تشخیص و هیات حل اختلاف نقش مهمی در حل اختلاف پیش آمده بین کارگران و کارفرمایان دارند. هر کدام از این هیات ها متشکل از افرادی هستند. وظایف معین و حدود اختیارات مشخص این هیات ها را قانون تعیین نموده است.

چنانچه طرفین دعوا قادر به سازش نباشند، اولین مرجعی که برای رسیدگی در نظر گرفته می شود، هیات تشخیص است. رای این هیات قابل اعتراض است. در گام بعدی هیات حل اختلاف برای رسیدگی پرونده وارد عمل خواهد شد. آراء صادر شده از سوی هیات حل اختلاف لازم الاجرا هستند.

مطلب مفید | بهترین وکیل اداره کار

مقالات برای مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up