وکیل تغییر جنسیت کیست؟

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

وکیل تغییر جنسیت کیست؟

وکیل تغییر جنسیت

وکیل تغییر جنسیت

تغییر جنسیت یکی از موضوعات مهم به لحاظ وجود تابوهای فراوان در بیشتر جوامع از جمله ایران است. برای شروع بحث در این مورد ابتدا لازم است بدانیم تغییر جنسیت در مورد افرادی صورت می گیرد که به آنان ترنس سکشوال گفته می شود. در اینجا با وکیل تغییر جنسیت همراه شوید تا در مورد اینکه به چه کسانی ترنس سکشوال گفته می شود کمی بیشتر بدانید.

مطلب مرتبط | وکیل تطبیق جنسیت

در مقالات علمی گفته شده است که ترنس سکشوال یا TS جزو اختلالات هویت جنسی محسوب می شود. اختلالات هویت جنسی یعنی مشکلاتی که یک فرد در باور و پذیرفتن جنسیت خودش دارد و در واقع با رفتار و منش اجتماعی جنس دیگردر اجتماع زندگی میکند.

ترنس سکشوال ها را جزو آخرین گروه اختلالات جنسی قرار میدهند. که درصد خیلی کمی را در هر جامعه ای شامل میشوند. براساس آمار از هر صد هزار نفر، سه تا چهار نفر مبتلا به این بیماری هستند.

برای مثال ممکن است فرد عضو جنسی مردانه داشته باشد در حالیکه شخصیت جنسیتی اش زنانه باشد یا برعکس. این تضاد ممکن است در ذهن ، رفتار خصوصی یا رفتار اجتماعی مشخص باشد.

در همه این موارد وکیل تغییر جنسیت می تواند در کنار افراد متقاضی تغییر جنسیت ، مشکلات حقوقی را از پیش روی آنان بردارد.

تغییر جنسیت به چه معنا است؟

تغییر جنسیت یعنی تغییر و تبدیل شدن جنسیت و خصوصیات زنانه به جنسیت مردانه. یا تغییر جنسیت مردانه به زنانه به علت تضاد میان احساس هویت و تعلق به یک جنس با ظاهر و اندام جنسیتی موجود در بدن.

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت

در ایران موضوع و مشکلات افراد تراجنسییتی بر اساس دیدگاههای جدید علمی قابل حل و درمان است. بگونه ای که امکانات لازم برای رفع مشکلات اینگونه افراد و تغییرجنسیت از طریق عمل جراحی، با اخذ مجوز از مراجع قضایی (دادگاه خانواده)، فراهم می باشد. وکیل تغییر جنسیت در این مورد تخصص و تجربه لازم را دارد.

آثار حقوقی تغییر جنسیت 

تغییر جنسیت آثار حقوقی مختلفی در پی دارد. در نظام حقوقی ایران، تغییر جنسیت آثار فردی ، اجتماعی و حقوقی بیشتری به همراه دارد. از جملۀ این آثار عبارت است از :

باطل شدن رابطۀ زوجیت،

سلب حق ولایت پدری که در اثر تغییر جنسیت به زن تبدیل شده نسبت به اولاد صغار و سایر محجورین.

سلب حق حضانت اطفال از پدر یا مادری که تغییرجنسیت پیدا کند.

تغییر در میزان ‌‌سهم‌الارث این‌گونه افراد از ماترک متوفی و امثال آن.

اینگونه آثار حقوقی جنبۀ شخصی و فردی دارد. ولی تغییر جنسیت در حقوق ایران، سبب تغییر حقوق اجتماعی اینگونه افراد نیز خواهد شد. به طور مثال اگر مردی در اثر عمل جراحی تبدیل به زن شود، ارزش و اعتبار شهادت وی نصف اعتبار شهادت یک مرد خواهد بود. یا چنین فردی صلاحیت قضاوت در مراجع قضایی را از دست می‌دهد. همچنین نمی‌تواند به مقام ریاست جمهوری برسد. یا این گونه مقامات از مرد تغییر جنسیت یافته، سلب خواهد شد.

با توجه به موارد گفته شده، در کنار افرادی که با این وضعیت مواجه هستند، نیاز به حضور وکیل تغییر جنسیت ضرورت پیدا میکند.

وضعیت ارث در تغییر جنسیت 

یکی از مسائل تغییر جنسیت ، نحوه ارث بری افراد بعد از انجام عمل می باشد. یعنی بیماری که تغییر جنسیت داده، از والدین خود به چه صورت ارث می برد. آیا جنسیت فعلی او مالك است، یا جنسیت قبل از تغییر جنسیت؟ همچنین اگر پدر و مادری که در تغییر جنسیت داده است، از فرزند خود به چه اندازه ارث می برد؟ آیا جنسیت فعلی او مورد نظر است یا جنسیت قبل از تغییر؟

ارث در وضعیت تغییر جنسیت

ارث در وضعیت تغییر جنسیت

وکیل تغییر جنسیت در این زمینه به افراد متقاضی تغییر جنسیت خواهند گفت که مالك ارث در این موارد را جنسیت فعلی فرزندان می دانند.

وضعیت ازدواج افرادی که تغییر جنسیت می دهند چگونه است؟

وکیل تغییر جنسیت به فرد متقاضی توضیح خواهد داد که بر اساس فقه و شریعت ازدواج دو همجنس در حقوق ایران و اسلام باطل است . تغییرجنسیت که باعث عدم رعایت این لزوم اختلاف در دو جنس می گردد؛ باعث انحلال و انفساخ عقد نکاح میگردد.خواه شوهر به تنهایی تغییرجنسیت دهد یا زن به تنهایی به این امر اقدام نماید .

وضعیت مهریه پس از عمل جراحی

در تغییرجنسیت وضعیت مهریه در عقد دائم به این نحو است که مطابق ماده  1082 قانون مدنی: به مجرد عقد، زن مالک مَهر میشود و میتواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

 بنابراین، مالکیت زوجه بر مهریه، از زمان عقد مستقر می شود. البته استثنائات تخصصی نیز در این زمینه وجود دارد که در این مقاله مجال پرداخت به آن نمی باشد. وکیل تغییر جنسیت می تواند در این زمینه به شما مشاوره لازم را ارائه و در کنار شما باشد.

وضعیت نفقه پس از عمل جراحی

هرگاه زوج یا زوجه تغییرجنسیت دهد ، طبیعی است که ازدواج سابق باطل (منحل)میشود. احکام زوجیت، مانند نفقه نیز به تبع انحلال ازدواج سابق بین می رود.

زیرا این احکام، دائرمدار موضوعات هستند و با انتفای موضوع، حکم آن نیز از بین می رود.

اثر تغییر جنسیت در مورد پدری که موظف به پرداخت نفقه فرزندان است چه می باشد؟

تغییرجنسیت پدر، هیچ تأثیری در وجوب پرداخت نفقه فرزندان ندارد.

علت این عدم سقوط نفقه ی فرزندان، به صلاح و مصلحت جامعه و فرزندان است. زیرا فرزند هیچ نقشی در تغییرجنسیت پدر خود ندارد و دلیلی ندارد بلاتکلیف و بدون خرجی در جامعه رها گردد

. در وهله اول، پرداخت نفقه فرزندان، تکلیف پدر و جدّ پدری است. اما اگر فرزندی پدر و جدّ پدری نداشته باشد و یا داشته باشد و متمکن نباشند؛ این تکلیف بر عهدة مادر است. در این صورت، تغییرجنسیت مادر نیز به همان دلایلی که برای پدر بر شمردیم، باعث سقوط تکلیف انفاق فرزندان نمیگردد.

نقش وکیل تغییر جنسیت در طرح دعوا

گفتیم که وکیل تغییر جنسیت کیست؟ حال باید دانست فرایند حقوقی رسیدگی به موضوع تغییر جنسیت چگونه و تا چه اندازه غامض و وقت گیر است. موضوعاتی نظیر :همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی، همچنین گواهی پزشک متخصص و استعلام نظر پزشکی قانونی از موارد عادی هستند که وکیل تغییر جنسیت به متقاضی یادآور خواهد شد. در مورد آثار حقوقی بعد از تغییر جنسیت وکیل بطور مفصل با موکل خود صحبت و راهنمایی های لازم را ارائه خواهد نمود.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای تغییر جنسیت کدام دادگاه است؟

طبق طبق بند 18 ماده 4 قانون حمایت خانواده، دادگاه صالح برای طرح درخواست تغییر جنسیت دادگاه خانواده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up