وکیل طلاق

شرایط طلاق

وکیل طلاق یا به عبارت درست و صحیح تر، وکیل خانواده کیست؟ گاه در میان خانواده مطرح می شود که زن و شوهر تحت هیچ شرایط نمی توانند با یکدیگر به تفاهم برسند. حتی گفتگو یا بحث و مشاجره یا پادرمیانی والدین نیز نتوانسته آنان را به زندگی بازگرداند. در اینجا وکیل طلاق به عنوان فرد مسلط بر قانون و عامل مراجعه زوجین جهت جدایی آنان از یکدیگر مطرح می شود.

وظایف وکیل طلاق

وکیل طلاق و دعاوی خانواده در حقیقت وکیلی است که سال ها تجربه خود را وقف دعاوی خانواده نموده است. بنابراین وکیل طلاق نسبت به سایر وکلا تسلط بهتری بر قوانین خانواده دارد. راههای قانونی جدایی زوجین را می داند. و مهارت گفتگو با زوجین را خوب فرا گرفته است.

شرایط طلاق

اولین نکته ای که وکیل به زوجین در هنگام درخواست طلاق یادآور می شود شرایط طلاق است. وی به آنان یادآور می شود زن فقط در صورت برخورداری از یکی از شرط زیر می تواند درخواست طلاق نماید:

1)وکالت بلاعزل از طرف همسر برای طلاق داشته باشد.

2)با همسرش بر سر طلاق توافق نموده باشد.

3)زن از مسائل مالی صرف نظر کند. یا به تعبیری از حق و حقوق مالی خود گذشت نماید(طلاق خلع).

جدایی و شرایط آن

 

4)اگر یکی از زوجین وصف خاصی را برای طرف مقابل شرط نموده باشد اما بعد از عقد مشخص شود این وصف وجود ندارد یا اینکه از اساس، شرطی انجام نشده باشد اما بعداً معلوم شود به دلیل یک عیب امکان برقراری رابطه زناشویی متعارف میان زن و شوهر وجود ندارد. به عنوان مثال آلت مرد آنقدر کوچک است که همسرش از رابطه زناشویی هیچ بهره ای نمی برد(اثبات این امر کمی مشکل و زمان بر است).

5)شرایط ضمن عقد که در سند ازدواج ذکر شده از طرف شوهر زیرپا گذاشته شود.

شرایط ضمن عقد

وقتی خانواده ها به دفاتر حقوقی مراجعه می کنند وکیل طلاق و دعاوی خانواده سؤالاتی را از آنان می پرسد. ازجمله شرایطی که از آن به شرایط ضمن عقد یاد می شود. این شرایط در سند چاپی ازدواج مورد اشاره قرار گرفته است. شرایط مذکور  به قرار زیر می باشد:

۱- استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه به هر عنوان. و عدم امکان الزام او به تائید نفقه. همچنین در موردی که شوهر سایر حقوق واجبه زن را به مدت شش ماه وفا نکند و اجبارا ایفا هم ممکن نباشد.

۲- سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید.

۳- ابتلاء زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.

۴- جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

۵- عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.

۶- محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر. یا به جزای نقدی که بر اثرعجز از پرداخت منجر به پنج سال بازداشت شود. یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال یا بیشتر باز داشت شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد.

۷- ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.

برای انجام طلاق با افراد معتمد خود مشورت نموده و شتاب زده عمل نکنید

 

۸- زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند. تشخیص ترک زندگی خانوادگی و تشخیص عذر موجه با دادگاه است و یا شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید.

۹- محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب جرم و انجام هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی وشئون زوجه باشد. تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی  است با توجه به وضع و موقعیت زوجه و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

۱۰-  در صورتیکه پس از گذشت پنج سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر زوج صاحب فرزند نشود.

۱۱- در صورتیکه زوج مفقودالاثر شود و ظرف شش ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود.

۱۲- زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.

قانون طلاق

شاید بخواهید بدانید وکیل طلاق و دعاوی خانواده آیا در مورد قوانین طلاق با شما صحبت خواهد کرد یا خیر. البته معمولاً وقتی پای جدایی زوجین و اصرار آنان به وکیل طلاق برای هر چه زوتر انجام شدن رویه های جاری برای جاری شدن صیغه طلاق مطرح می شود دیگر هیچکدام از زوجین بدنبال کشف قوانین و اطلاع از آنان نیست. با این وجود بد نیست بدانید که در قانون مدنی مصوب سال 1307 در مواد 1101 و 1120 تا 1128 و  1131 به شرایط فسخ نکاح اشاره شده است.

در سال 1391 قانون حمایت خانواده در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و دو سال بعد آیین نامه اجرایی آن نیز مورد تصویب قرار گرفت. در حال حاضر ملاک عمل برای وکیل طلاق و همچنین دادگاههای خانواده برای اجرای حکم طلاق می باشد.

طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

گاهی زوجین با مراجعه به وکیل طلاق، موافقت بدون شرط خود را با طلاق اعلام می کنند. یا اینکه طرفین با قبول شرایط طرف مقابل حاضر به جدایی هستند. به این نوع جدایی و طلاق، طلاق توافقی گفته می شود.

در این نوع طلاق گاه مشاهده می شود مرد از قبل به زن وکالت داده است تا در صورت توافق بر جدایی، کارهای مربوط به طلاق را راساً انجام دهد. به این نوع وکالت در اصطلاح حق طلاق مرد گفته می شود که معمولاً در طلاق توافقی کاربرد پیدا می کند. بدین ترتیب که زن با در دست داشتن وکالت مورد اشاره، برای همسرش وکیل اختیار می کند. و به اتفاق وکیل، به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق را ثیت و پیگیری خواهد نمود.

حضانت فرزند

یکی از مشکلات زوجین در هنگام جدایی، موضوع حضانت فرزند و نفقه آنان است. در این موارد نیز وکیل طلاق و دعاوی خانواده راهنمایی لازم را به زوجین می نماید. در بیشتر موارد و به هنگام جدایی زن و شوهر، موضوع حضانت فرزند کار جدایی را سخت و پیچیده می نماید. مگر آنکه آنان در این مورد نیز به توافق کامل رسیده باشند.     برای مطالعه بیشتر، مقاله حضانت فرزند در همین سایت را از بخش مقالات مطالعه نمایید.

طلاق از طرف مرد یا زن

وقتی مرد به دنبال جدایی از همسرش می باشد اگر توان پرداخت مهریه و نفقه و اجرت المثل را داشته باشد معمولاً با سهولت بیشتری می تواند تقاضای خود را جامه عمل بپوشاند. در حالی که برای زن، انجام این عمل کمی مشکل خواهد بود. زیرا وی باید ثابت نماید که شرایط عقد از بین رفته و همسرش آن ها را نقض کرده است. بنابراین معمولاً اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد و مرد با آن موافقت ننماید به راحتی نمی توان به نتیجه رسید.

طلاق در نکاح دائم و موقت

زوجین به دو صورت با یکدیگر ازدواج می نمایند. نکاح یا “عقد دائم” و “عقد موقت”. در مورد عقد دائم همه مواردی که ذکر شد ملاک عمل می باشد. اما در عقد موقت، وقتی زمان و مدت عقد به پایان می رسد خود به خود عقد پایان می پذیرد. اگر هم از مدت آن باقی مانده باشد با بذل آن، عقد منحل خواهد شد.

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین نوشته ها

فهرست
Call Now Button