راههای فرار از پرداخت مهریه

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

راههای فرار از پرداخت مهریه

فرار از مهریهآشنایی با راههای فرار از پرداخت مهریه

مطالبه مهریه  در زمان اختلافات و دعاوی زوجین و یا قصد متارکه و طلاق یکی از دغدغه های زن و شوهر است.

زنان در تلاشند تا حقوقی که قانون برای آنان در نظر گرفته و از آن حمایت میکند را بدست آورند و مردان بدنبال راههای فرار از پرداخت مهریه .

اما مردان اغلب بدلیل ناتوانی از اجرای تعهدی که در هنگام عقد ازدواج در مورد مهریه بر دوششان سنگینی میکند و گریز چندانی از آن نیست در به در بدنبال راههای فرار از مهریه هستند. در این مقاله میخواهیم ببینیم آیا واقعا میتوان جلوی تعلق مهریه به زن را گرفت و آن را نپرداخت؟ و آیا میتوان از زیر بار این تعهد قانونی فرار کرد؟ پس با ما همراه شوید.

مطلب مفید | وکیل خانواده

چرا مردان بدنبال راه فرار از پرداخت مهریه هستند ؟

حقیقت آن است که وقتی جوانان برای ازدواج اقدام میکنند معمولاً خوشان نقشی در تعیین مهریه ندارند . تصمیم در این مقوله مهم و اساسی غالباً بر عهده والدین آنها است. اما بعد از چند سال زندگی و ناتوانی در ادامه زندگی مشترک ، وقتی در صدد جدایی و طلاق هستند ، والدین آنها چندان تاثیر گذار نیستند و مسئولیتها بر عهده خودشان است. لذا از همان ابتدای ازدواج و با شروع ناسازگاری در زندگی زناشویی ، نگرانی و ترس از مسئولیت پرداخت مهریه ، زوج را به فکر راههایی می اندازد که از زیر بار مهریه فرار کند.

آیا براستی میتوان از پرداخت مهریه فرار کرد؟

معمولاً وقتی زوجه درخواست طلاق را ثبت میکند از آنجا که حق طلاق از نظر قانونی با او نیست دچار مشکلات اساسی در فرایند طلاق خواهد شد. یکی از مشکلات ، اثبات دلایل طلاق برای دادگاه است. وقتی اثبات دلایل طلاق برای زوجه ناممکن است،  ناخودآگاه برای رهایی از زندگی پر درد و رنج خود ، مهریه اش را میبخشد . متاسفانه برخی مردان فضای زندگی را به سمتی میبرند که همسر خود را به ناچار به این سمت ، سوق میدهند و این امر ، عاملی برای فرار از پرداخت مهریه میشود.

در این موارد ، درخواست طلاق از سوی خانم ثبت میشود. و همین امر باعث میشود راه فرار از پرداخت مهریه برای مرد باز شود.

مطلب مفید | ادعای اعسار و مدارک لازم

انتقال مال ، راه فرار از پرداخت مهريه

زنان باید هوشیار باشند و بدانند که اموال همسرشان چگونه مدیریت میشود. یعنی اموال و دارایی های زوج به نام کیست و آیا نقل و انتقال پیدا کرده است؟ این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که مرد بعد از محکومیت پرداخت مهریه ، مال و دارایی اش را به نام دیگران نماید.

بر اساس ماده 21 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ، انتقال مال به دیگری توسط مدیون به هر نحو و به هر وسیله، اگر با انگیزه فرار از ادای دین بوده و به نحوی باشد که باقی مانده اموال برای پرداخت دیون انتقال دهنده کافی نباشد، مرتکب به حبس تعزیری درجه 6 یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هر دو مجازات محکوم می گردد.

انجام معاملات صوری

یکی از راههای فرار از پرداخت مهریه ، انجام معاملات صوری توسط زوج قبل از فرایند طلاق و یا در اثنای آن است. اگر زنان در مورد فعالیت های اقتصادی همسرانشان اطلاعات دقیق داشته باشند در این مورد نیز بهتر میتوانند جلوی فرار همسرانشان از پرداخت مهریه را بگیرند.

برخی مردان متمول ، در هنگام جدایی و متارکه ، به فکر انجام معاملات صوری از جمله واگذاری اموال به نزدیکان خود می افتند.

بنابراین انجام معامله صوری یک راهکار انتخابی ار سوی برخی مردان جهت فرار از پرداخت مهریه است.

برخی وکلا این اقدامات را رصد میکنند و در مواردی میتوانند اقدامات سوء مردان را شناسایی و با ذکر دلایل محکمه پسند روند آن را متوقف و یا شوهر را واردار به پرداخت مهریه زن بنمایند.

طلاق توافقی

یکی از روشهای جدایی بی دردسر زوجین ، طلاق توافقی است. در طلاق توافقی یکی از مهمترین توافقات زوجین ، بخشش مهریه از طرف زن است. بنابراین شاید بتوان گفت بهترين راه برای نپرداختن مهريه ، طلاق تواقفی است كه طی آن ، زوجه میتواند درخواست طلاق بدهد و طبق توافق  حق وکالت بلاعزل طلاق از زوج بكيرد و در مقابل زوج از پرداخت مهريه معاف شود .

ناتوانی جنسی زن و رهایی از پرداخت مهریه

ممکن است زوجه به دلایل و بیماری های خاص ، دچار ناتوانی جنسی باشد. در نتیجه مرد میتواند با تمسک به این عامل ، بدنبال فسخ نكاح باشد. این عامل در صورت اثبات یک راه فرار از پرداخت مهریه محسوب شده و  زوج را از پرداخت نصف مهريه معاف ميكند.

اعسار از پرداخت مهریه

اغلب مردان در هنگام طلاق ، و محکومیت مهریه ، موضوع اعسار را مطرح میکنند. این موضوع یکی از راههای فرار از پرداخت مهریه است. برخی مردم تصور میکنند چنانچه مرد ثابت کند توانایی پرداخت مهریه را ندارد میتواند از زیر بار پرداخت مهریه فرار کند. حال آنکه مهریه را نمیتوان تحت هیچ شرایط مادام که زوجه نخواهد ، پرداخت نکرد. در واقع مهریه یک مال و دارایی بالقوه متعلق به زوجه است که قانون ان را محترم میشمارد.

قانون فرار از پرداخت مهریه

بطور کلی هیچ قانون و یا ضابطه ای وجود ندارد که با توسل به آن بتوان از زیر بار مسئولیت مهریه فرار کرد. مهریه حق قانونی زن است و مرد باید تحت هر شرایط آن را پرداخت کند. مگر آنکه زن خودش نصمیم بگیرد مهریه را ببخشد.

برخورد قانون با متخلف از پرداخت مهریه

اگر در جریان رسیدگی به پرونده مهریه ، مشخص شود مرد با توسل به حیله و نیرنگ از پرداخت مهریه طفره رفته است این عمل مرد با جزای نقدی معادل نصف اموال مرد و حتی حبس تعزیری همراه خواهد بود.

چنانچه زن بتواند ثابت کند مرد راه فرار از پرداخت مهریه را بلد بوده و از آن بهره برده است ، باید جزای نقدی پرداخت کند.

دادگاه تمامی نکاتی که مربوط به فرار از پرداخت مهریه می باشد را بررسی می کند و در صورتی که فرار از مهریه ثابت شود ، حکم جزای نقدی و یا حبس تعزیری را صادر می نماید.

اثبات فرار از پرداخت مهریه

وقتی مرد تصور میکند بهترین راه فرار از پرداخت مهریه را انتخاب کرده و واقعا در این مورد ، مرتکب اقدام غیر قانونی شده است ، زن قادر خواهد بود این مسئله را ثابت نماید. زن بر اساس قانون میتواند شکایت کیفری علیه همسر خود مطرح و درخواست ابطال معامله را به دادگاه ارائه نماید.

صدور حکم ابطال معامله به رسیدگی های دقیق نیاز دارد. تاریخ نقل و انتقال سند مهم است و چنانچه تاریخ انتقال املاک  قبل از مطالبه مهریه باشد، نمیتوان صوری بودن معامله را پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up