نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه

نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه 

 دادخواست طلاق به درخواست زوجه ابتدای راه جدایی است

دادخواست طلاق به درخواست زوجه ابتدای راه جدایی است

نکات مهم حقوقی در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه

یکی از پرچالش‌ترین مباحث در دعوای درخواست طلاق ، طرح دعوا از طرف زن و یا دادخواست طلاق از طرف زوجه است. مطابق با آیین دادرسی برای انجام این کار، زن باید دادخواستی را تهیه و تقدیم کند. در این دادخواست اطلاعاتی مبنی بر دلیل طلاق نوشته میشود. در گذشته باید دادخواست به صورت متنی به دادگاه ارائه می‌شد، اما امروزه فرد دادخواست را به طور الکترونیکی تقدیم می‌کند.

نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه همیشه برای افرادی که پا در این راه می‌گذارند، سؤال برانگیز و مبهم بوده است. از این رو، در این مطلب درباره نمونه این دادخواست، متون نوشته شده در آن و قوانین موجود در این زمینه صحبت خواهیم کرد تا ابهامات را برطرف کنیم.

مطلب مرتبط |  درخواست طلاق از طرف مرد

زوجه در چه شرایطی می‌تواند درخواست طلاق بدهد؟

بهتر است قبل از این که به نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه بپردازیم، شرایط این نوع دادخواست را بررسی کنیم و با آن آشنا شویم. همان‌ طور که می‌دانید، بر اساس قوانین مربوط به ازدواج در ایران، هنگامی که یک مرد و زن با هم ازدواج می‌کنند، حق درخواست طلاق یا به اصطلاح حق طلاق به صورت قانونی در اختیار مرد است.

در این صورت، اگر زن بخواهد درخواست طلاق داشته باشد، باید شرایطی ایجاد شود که محکمه‌پسند بوده و بر حق طلاق مرد برتری داشته باشد. یکی از این شرایط، ثبت حق طلاق در زمان عقد برای زن است. در این صورت، زن هر زمان که بخواهد، می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

در غیر این صورت، باید یکی از شروط دوازده گانه‌ای که مرد به هنگام عقد نکاح دائم آن‌ها را امضا کرده است، نقض شود تا طلاق به درخواست زوجه اتفاق بیفتد. به طور مثال، اگر مرد ۶ ماه خانه را ترک کند و نفقه نپردازد، زن می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و درخواست طلاق را ارائه دهد. همچنین اگر مرد از نظر روانی به جنون برسد و جان زن در خطر باشد، حق طلاق به زن داده می‌شود و می‌تواند دادخواست مربوط به این امر را ارائه دهد.

دادخواست طلاق توسط زن باید محکمه‌پسند باشد

دادخواست طلاق توسط زن باید محکمه‌پسند باشد

چه اطلاعاتی در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه نوشته می‌شود؟

به این موضوع می‌رسیم که در فرم نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه چه اطلاعاتی باید نوشته شود. برای دسترسی به این فرم، زوجه باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد، از عریضه‌نویسان و مشاوران فرم را دریافت کند‌.

در ابتدای این فرم، مشخصات خواهان یعنی زوجه و خوانده یعنی زوج نوشته می‌شود. این مشخصات شامل نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، شغل و محل اقامت است. سپس در صورت در اختیار داشتن وکیل، مشخصات وکیل خواهان نیز نوشته می‌شود.

بعد از آن، باید تعیین خواسته و بهای آن مشخص شود که طلاق به درخواست زوجه است. اطلاعات دیگر مربوط به دلایل و منضمات است که معمولاً وکالت‌نامه، شماره شناسنامه و کارت ملی خواهان و اطلاعات سند ازدواج در آن نوشته می‌شود. زوجه باید به هنگام نوشتن دادخواست تمامی مدارک مربوط به خود و ازدواج را به همراه داشته باشد.

سپس باید درخواست طلاق زوجه شرح داده شود. در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه این قسمت را باید یک وکیل حاذق یا مشاور حقوقی تنظیم کند. این موضوع به این خاطر است که دلیل طلاق باید بر اساس مواد قانونی و محکمه‌پسند نوشته شود. همچنین اصطلاحات قانونی نیز باید در آن قرار بگیرد. به همین دلیل، فرد عادی قادر به نوشتن آن نیست‌.

 دادخواست طلاق را باید وکیل بنویسد

دادخواست طلاق را باید وکیل بنویسد

مراحل ارائه دادخواست طلاق 

بعد از این که اطلاعات درباره نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه را دانستیم، بهتر است که به سراغ مراحل ارائه آن برویم. قبل از هر چیز باید این مورد را بیان کنیم که درخواست طلاق از طرف زن و پروسه آن بسیار سخت است، به همین دلیل باید صبر بالایی داشته باشید.

بعد از این که درخواست طلاق تنظیم شد، باید آن را  تقدیم دادگاه خانواده کرد، اما قبل از آن باید در سامانه ثنا و نوبت‌دهی الکترونیکی دفاتر خدمات قضایی ثبت‌نام کرد. پس از این که نوبت‌دهی انجام شد، باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه و دادخواست را ثبت کرد.

بعد از این کار، زن می‌تواند در مدت ۲۰ روز از درخواست خود صرف‌نظر کند و نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه را پس بگیرد. بعد از بیست روز، دادگاه درخواست را به همراه مدارک ارسال شده بررسی می‌کند و زن و شوهر را برای ارائه توضیحات به دادگاه فرا می‌خواند.

اگر مدارک مورد قبول باشند و اعتراض به دادخواست صورت نگیرد، قاضی رأی طلاق را صادر می‌کند. روی این می‌توان درخواست تجدید نظر داد،  بعد از تجدید نظر رأی نهایی صادر می‌شود . اگر رأی تجدید نظر نیز طلاق را صادر کرد، زوج و زوجه باید برای گرفتن طلاق به محضر بروند.

آیا برای دادخواست طلاق نیازمند وکیل هستیم؟

همان ‌طور که در بالا مشاهده کردید، قسمت شرح دادخواست طلاق در نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه باید توسط یک شخص آگاه به مسائل حقوقی طلاق نوشته شود. این شخص می‌تواند یک مشاور حقوقی یا یک وکیل حاذق باشد. در هر حال، داشتن یک وکیل در این راه بسیار سودمند است.

مطلب مفید | وکیل اجرای درخواست طلاق

اگر زوجه بخواهد به تنهایی این کار را انجام دهد، باید از مشاور حقوقی کمک بگیرد. به همین دلیل، استفاده از یک وکیل خانواده که همیشه همراه باشد، سودمند است‌.

معمولاً بیشتر دفاتر وکلای خانواده در اطراف دادگاه خانواده قرار دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و نوشتن نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه و تمامی کارهای فرآیند جدایی را به آن‌ها بسپارید.

در این زمینه، مؤسسه حقوقی ملکی اداری خدمات ارزشمندی را به متقاضیان ارائه می‌دهد و از آنجایی که بخشی از خدمات آن به صورت تلفنی و آنلاین است، می‌توانید در هر زمان و مکانی از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های آن بهره‌مند شوید و پروسه رسیدگی به پرونده را کاهش دهید. مزیت چشمگیر این مؤسسه آن است که تنها در تهران فعالیت ندارد و در تمام نقاط ایران کادر مجرب خود را مستقر کرده است.

پروسه طلاق بعد از دادخواست طولانی است

پروسه طلاق بعد از دادخواست طولانی است

 کلام آخر

نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه یکی از مهم‌ترین مواردی است که در ابتدای پروسه جدایی از طرف زن باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که طرح دعوی از سوی زن پیچیدگی‌های زیادی دارد، لازم است که دادخواست حتماً توسط یک شخص متخصص در این حوزه تنظیم شود.

مطلب مفید | وکیل طلاق در غرب تهران

بیشتر مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره تخصصی
Call Now Button