گواهی عدم امکان سازش

با سلام.
کاربر گرامی برای برقراری ارتباط با مشاور حقوقی در امور دعاوی خانواده ، از ساعت 8 صبح تا 8 عصر با شماره 09125453894 تماس بگیرید.

گواهی عدم امکان سازش

 گواهی عدم امکان سازش

گواهی عدم امکان سازش – برابر ماده 24 قانون خانواده ، ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است.

ممکن است درخواست طلاق، به صورت توافقی یا از طرف زوج باشد. در این شرایط، دادگاه گواهی را صادر می کند. اگر درخواست از طرف زوجه باشد، حسب مورد ، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می کند.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. ممکن است گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود. یا اینکه طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده ، ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود. یا مدارک لازم را ارائه نکند. در همه این حالات، گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

اعتبار گواهی عدم امکان سازش

ممکن است گواهی صادر شده بر اساس توافق زوجین، به حکم قانون، از درجه اعتبار ساقط شود. در این صورت، کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است نیز ملغی می گردد.

تسلیم گواهی به دفتر رسمی ازدواج و عدم حضور زوجه

مستند به ماده 35 قانون خانواده، ممکن است شوهر در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند. اما زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود. در این حالت سر دفتر به زوجین اخطار می کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوجه، صیغه طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه می رسد.

اگر زن دارای وکالت بلاعزل باشد

برابر ماده 36 قانون خانواده، ممکن است گواهی عدم امکان سازش بنا بر توافق زوجین صادر شده باشد. همچنین زوجه بنا بر اعلام دادگاه صادر کننده رای و یا به موجب سند رسمی در اجرای صیغه طلاق وکالت بلاعزل داشته باشد. در این صورت عدم حضور زوج مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست.

ارسال گواهی عدم امکان سازش از طرف دادگاه به دفتر رسمی ازدواج و طلاق

در کلیه موارد قطعی و قابل اجرا بودن گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق، باید این گواهی و حکم از سوی دادگاه صادر کننده رای به دفتر رسمی ازدواج و طلاق ارائه شود.

در چه مواردی دادگاه عذر زوجه برای عدم حضور در دفترخانه را می پذیرد؟

برابر ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده ، در موارد زیر عدم حضور زوج در دفترخانه بعد از تسلیم گواهی عدم امکان سازش، موجه تلقی می شود:

ا – مرضی که مانع از حرکت است.
۲- فوت یکی از والدین یا همسر یا اولاد.
۳- حوادث قهریه از قبیل سیل، زلزله و حریق که بر اثر آن تقدیم دادخواست واخواهی در مهلت مقرر ممکن نباشد.
۴- توقیف یا حبس بودن به نحوی که نتوان در مهلت مقرر دادخواست واخواهی تقدیم کرد.

اعتبار گواهی در موارد عسر و حرج

گواهی عدم امکان سازش در عسر و حرج

مستند به ماده 20 آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده ممکن است زوج در دفترخانه حاضر و گواهی عدم امکان سازش را در مهلت سه ماهه تسلیم کند. ولی از جهت پرداخت حقوق مالی زوجه اظهار عجز نماید. او در این صورت می تواند ابتدا به دادگاه صالح مراجعه و دادخواست اعسار و تقسیط به دادگاه تقدیم کند. سپی گواهی از دادگاه اخذ و آن را به دفترخانه تحویل نماید. در چنین شرایطی، اعتبار گواهی تا تعیین تکلیف ، به قوت خود باقی خواهد ماند.

عدم حضور زوجه در دفتر رسمی ازدواج و طلاق

ممکن است زوج درخواست اجرای گواهی عدم امکان سازش را به دفترخانه تسلیم کرده باشد. اما زوجه در دفترخانه حاضر نشود. در این صورت زوج می تواند حقوق مالی زوجه را تحویل اجرای احکام صادر کننده گواهی نماید. سپس از دفترخانه بخواهد صیغه طلاق را جاری نماید. در این حالت، صیغه طلاق جاری و در دفتر طلاق ثبت و مراتب به زوجه اطلاع داده می شود. اجرای احکام نیز از جهت حفظ و نگهداری حقوق مالی زوجه ، به ترتیب مقرر در مواد 45 و 78 قانون اجرای احکام مدنی عمل خواهد کرد. هزینه نگهداری اشیاء و اموال و سکه ها از زمان تحویل توسط زوج به عهده زوجه خواهد بود.

وکیل طلاق

برای اینکه کلیه اقدامات مربوط به طلاق از طرف وکیل طلاق پیگیری شود می توانید به ما مراجعه نمایید. همچنین برای اعطای وکالت به وکیل خانواده می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up